Podľa toho môžu muži "zľahka biť" svoje manželky, ak ide o "disciplinárne opatrenie". Napísal o tom pakistanský denník Express Tribune. CII je ústavný orgán, ktorý v Pakistane pre tamojší parlament formuluje odporúčania ohľadom nových zákonov. Jej odporúčania však poslanci nemusia brať do úvahy.
V návrhu zákona CII sa uvádza, že "muž by mal mať povolené zľahka biť svoju ženu, ak nedodržiava jeho nariadenia alebo sa odmieta obliekať podľa jeho želania". Návrh predpokladá uplatnenie fyzického trestu v prípade, že si žena napríklad odmieta obliecť hidžáb, rozpráva sa s neznámymi ľuďmi, hovorí tak nahlas, že jej bez problémov môžu porozumieť aj náhodní okoloidúci, poskytuje finančnú podporu bez manželovho súhlasu, nedbá na hygienu počas menštruácie a po pohlavnom styku, alebo bez prijateľného náboženského dôvodu odmieta súlož.
Predtým CII zamietla návrh zákona o ochrane žien pred násilím a označila ho za protiislamský. Najnovší návrh CII je zrejme reakciou na liberálny zákon o ochrane žien, ktorý prijalo zákonodarné zhromaždenie najľudnatejšieho pakistanského štátu Pandžáb. Návrh CII vyvolal búrlivú reakciu v tradičných i internetových médiách vrátane sociálnych sietí, a to aj napriek tomu, že v 200-miliónovom Pakistane hrozí za urážku proroka Mohameda smrť. Kritiku zožal tento návrh aj od Pakistanskej komisie pre ľudské práva, ktorá ho označila za smiešny a vyzvala na rozpustenie "rady fanatikov".
"Ťažko si predstaviť, že človek so zdravým rozumom by si mohol myslieť, že v Pakistane treba podporovať a ospravedlňovať násilie na ženách," uvádza sa vo vyhlásení ľudskoprávnej komisie. Pakistanky pritom už roky bojujú za uznanie svojich práv vo svojej vlasti, kde ešte stále veľmi často dochádza k vraždám zo cti či k zmrzačeniu žien obliatím ich tváre alebo tela kyselinou.