Barokový kláštorný komplex dopĺňa bohatú históriu staroslávnej Nitry a predpokladá sa, že v ňom v 17. storočí sídlila aj rehoľa kamaldulov - mlčanlivých mníchov. Benediktínsky opátsky Kláštor sv. Hyppolita z 9. storočia bol donedávna ukrytý pod zemou. Vznikol v rokoch 850 - 880, teda v časoch Veľkomoravskej ríše, čo z neho robí najstarší kláštor na našom území.
„Nitra bola kráľovské mesto a práve kláštorný komplex sa môže popýšiť históriou, aká sa asi nikde na Slovensku nenájde,“ povedal predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Ján Kratochvíl. S nitrianskym benediktínskym kláštorom sa spája bohatá história, spomína sa aj v legendách o sv. Svoradovi a Benediktovi z rokov 1065 a 1070 či v Zoborských listinách z rokov 1111 a 1113. Svorad mal vstúpiť do kláštora na Zobore okolo roku 1000.
„Predpokladá sa, že medzi rokmi 1692 až 1697 bol na mieste pôvodného benediktínskeho kláštora vybudovaný nový kláštor rehole kamaldulov. Pri stavebných úpravách boli ruiny pôvodného kláštora zrovnané so zemou,“ pokračuje Kratochvíl. Aktivisti majú záujem na tom, aby sa tento historický skvost zachoval. Žiaľ, zatiaľ chýbajú potrebné financie. Náklady na záchranu celého komplexu totiž odhadujú až na takmer milión eur.
Zákaz rozprávania
Kamalduli, rovnako ako kartuziáni, sú takzvaní mlčanliví mnísi, ktorí využívali verbálnu komunikáciu iba v nevyhnutných prípadoch. „Mlčanie bolo u nich povinné okrem utorka a štvrtka v zimnom období, ale aj v utorok, vo štvrtok a v sobotu v letnom období. Počas týchto dní sa mohli rozprávať len o veciach liturgickej služby či o štúdiu a práci. A aj to len krátko a bez zdvihnutia hlasu,“ prezradil aktivista Ján Kratochvíl.