Od úspešného štartu, keď jej prieskumy verejnej mienky merali veľkú popularitu, však dokázala poriadne klesnúť. V súčasnosti, po vstupe do vlády so Smerom, sa pohybuje okolo hranice troch percent, čo jej ledva stačí na štátny príspevok. Napriek tomu sa Procházka už teraz chystá na septembrovú voľbu, kedy chce obhájiť predsednícke kreslo.
Tvrdí, že mu čoskoro končí šéfovský post, pretože uplynie jeho funkčné obdobie. „Ale ja sa budem uchádzať o mandát predsedu strany,“ vyhlásil Prochádzka odhodlane. Zatiaľ nevie o žiadnych protikandidátoch, s ktorými vraj nemá žiadny problém. „Súťaž patrí k životu a u nás to bude vždy súťaž názorov, myšlienok, predstáv o tom, ako ďalej,“ dodal. Politickí analytici sú však voči ďalšiemu fungovaniu strany poriadne skeptickí. „Obávam sa, že ak Sieť nenájde svoju identitu, tak je to mŕtva strana. Nemôže jej pomôcť už takmer nič. Jej zmysel, keďže sa profilovala od začiatku ako alternatíva Smeru, tak by si musela nájsť novú identitu v celom spektre. Ale sama to rozhodne nezvládne,“ uviedol Eduard Chmelár.
Pripomína, že Sieť má najnestabilnejší a najslabší politický klub v parlamente. „Sú veľmi zadĺžení a závislí od účasti vo vláde, a preto budú skôr poslúchať, opak by znamenal, že silnejší partneri im dajú najavo, kde je ich miesto,“ dodal odborník.
Čím sa preslávil Procházka
- legendárna je nahrávka Igora Matoviča, v ktorej sa dohadujú o inzercii „pol na pol“
- pred voľbami sa chystal vymeniť Smer a tvrdil, že do koalície s ním nepôjde
- deň po voľbách bol rokovať na Úrade vlády aj za prítomnosti premiéra Fica
Čo môže pomôcť
1. vyvarovať sa chýb v komunikácii, ktoré robil Procházka okolo volieb
2. výmena predsedu a nová identita v politickom spektre
3. zabúdanie voličov na chyby strany z minulosti