Deň daňovej slobody pripadol podľa poradenskej spoločnosti Delloite na 28. mája. Obrazne povedané: dovtedy všetko, čo ľudia zarobili, odovzdali štátu. Slovensko pritom v EÚ nie je na tom až tak zle. Na štát sa tu robí 148 dní a európsky priemer je 176 dní.
Deloitte zverejnil svoj odhad dňa daňovej slobody na Slovensku po prvý raz. Po- dľa rebríčka čím majú ľudia vyššiu životnú úroveň, tým viac odvádzajú štátu. V susednej Českej republike pracujú ľudia na štát až o mesiac dlhšie ako na Slovensku. V Dánsku či v Luxembursku o dva či dokonca štyri mesiace, teda viac ako polovicu zárobku odovzdávajú štátu.
Hlavný analytik Sberbank Vladimír Vaňo tvrdí, že Deň daňovej slobody je koncept zástancov čo najmenšieho zdaňovania a zasahovania štátu do ekonomiky. „Deň daňovej slobody aj tak závisí od voličov, či chcú od politikov viac verejných služieb a platiť viac daní, alebo menej služieb, a platiť menej,“ tvrdí Vaňo. Ako dodáva, iba súkromní podnikatelia vedia zvýšiť blahobyt ľudí, ale na to potrebujú fungujúce súdy, školstvo, cesty či zdravotníctvo. „A to sa dá zaplatiť iba z daní,“ uzatvára s tým, že iná je otázka, či ľudia dostávajú adekvátne služby za svoje peniaze.
Ministerstvo financií berie podobné rebríčky skepticky. Nepáči sa im spôsob výpočtu a deň daňovej slobody prišiel na Slovensko oveľa skôr. Kedy, to už neuviedlo.
Deň daňovej slobody