Za zdvihnutý ukazovák môžu nielen obavy z ďalších teroristických útokov, ale aj dve tohtoročné športové udalosti - Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 vo Francúzsku a letné olympijské hry v Riu de Janeiro, kam sa chystajú aj mnohí Slováci. Nový Čas zisťoval, ktoré destinácie sú pre nás bezpečné a na aké novinky by sme sa mali pripraviť .
V niektorých dovolenkových destináciách sa leto už naplno rozbehlo a mnohí z nás si už stihli naplánovať aj letnú dovolenku. Podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr však v roku 2016 záujem Slovákov o dovolenku v Egypte, Tunisku či Turecku klesne. Naopak, väčšina našich dovolenkárov podporí najmä turizmus Chorvátska, Grécka, Talianska, Bulharska, Španielska či Cypru. Dôvodom sú najskôr obavy z útokov teroristov.
„Nemáme žiadnu informáciu o tom, že by sa niekde chystal teroristický útok. Ak takú informáciu budeme mať, tak práve na to budeme využívať systém núdzových sms. Občania, ktorí budú mať slovenských operátorov a budú mať zapnuté mobily, mali by dostať správu, čo, ako a kde robiť,“ uzavrel Igor Pokojný, riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva zahraničia.
Pocestujeme za športom
Na svoje si prídu tisícky športových nadšencov zo Slovenska! Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 tento rok do Francúzska lákajú mnohých futbalových fanúšikov. „Samotný šampionát má byť oslavou futbalu, majú si to ľudia užiť a cítiť sa bezpečne,“ na pondelkovej tlačovke MZVaEZ SR vyhlásil Marek Majerčák, koordinátor styku s fanúšikmi zo Slovenského futbalového zväzu. Masa ľudí však v mnohých vzbudzuje obavy ďalších teroristických útokov.
„Francúzsko predĺžilo výnimočný stav a každý, kto bude cestovať, musí prejsť hranicami a mať doklad totožnosti tak, ako to bolo pred Schengenom,“ vysvetlil Majerčák. Na žiadosť francúzskeho ministerstva vnútra bude aj naša krajina dohliadať na bezpečný chod šampionátu. „V súvislosti s futbalovými zápasmi zasielame kontingent slovenských policajtov, kde títo ôsmi policajti budú zabezpečovať výkon služby pre francúzsku políciu s bezpečnostnými opatreniami,“ povedal Jozef Olekszy, riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru SR.
Vo Francúzsku je výnimočný stav
Majstrovstvá Európy vo futbale vo Francúzsku (10. 6. - 10. 7.) sa budú konať v prostredí vysokej hrozby teroristických útokov. V celej krajine platí výnimočný stav. Najmä na letiskách, železničných staniciach, vo fan-zónach a na štadiónoch budú zvýšené bezpečnostné opatrenia. Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje na potrebu zvýšiť ostražitosť, v prípade teroristického útoku dodržiavajte pokyny bezpečnostných orgánov. Na zápasoch slovenskej reprezentácie v Bordeaux, Lille a Saint-Etienne bude aj zástupca nášho veľvyslanectva, v prípade potreby zabezpečí konzulárnu asistenciu.
Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku
Núdzová linka - mobil: +33/6/720 76 832
Tel. priamo v dejisku zápasov reprezentácie SR: +33/7/767 36 016
V Brazílii zúri zika
Od 5. do 21. augusta sa v Brazílii konajú letné olympijské hry. Naše veľvyslanectvo je pripravené poskytovať našim občanom konzulárnu asistenciu a ochranu. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča tehotným ženám, aby zvážili plánovanú cestu. V regióne sa šíri vírus zika, ktorý spôsobuje trvalú deformáciu plodu a proti ktorému neexistuje vakcína.
Veľvyslanectvo SR v Brazílii
Tel.: +55 613 44 31 263, +55 613 24 29 719
Mobil: +55 619 84 81 249 (pohotovostné číslo)
Plavkový zákaz v Chorvátsku
So zaujímavým zákazom prišli miestni poslanci v chorvátskom Splite, zakázali vstup v plavkách do „slušnej zóny“. Tvorí ju veľká časť historického centra Splitu, ktoré je zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Podobný zákaz má čoskoro platiť aj v Dubrovníku. Schválený je už v meste Jelsa na ostrove Hvar, v dedinkách vo vnútrozemí Istrie či na ostrovoch Pag a Krk. Kto bude zákaz ignorovať, riskuje mastnú pokutu.
Dubrovník: od 1 000 kún (133,39 eura) do 2 500 kún (333,48 eura)
Split: od 500 kún (66,7 eura) do 1 000 kún (133,39 eura)
Čo vám pomôže v zahraničí?
Registračný formulár
Dobrovoľný nástroj, ktorý umožňuje kontaktovať Slovákov v krízových situáciách. Konzulárni pracovníci vďaka nemu môžu občanov lokalizovať, varovať ich pred nebezpečenstvom či zabezpečiť ich evakuáciu.
Aplikácia Svetobežka
Bezplatná aplikácia je dostupná pre operačné programy Android a iOS. Obsahuje konkrétne rady, ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí a na koho sa obrátiť. Zahŕňa kontakty na slovenské diplomatické zastúpenia vo svete.
Núdzová SMS
Tento rok je pre dovolenkárov spustená aj nová služba - núdzová SMS, prostredníctvom ktorej MZVaEZ SR v prípade mimoriadnej závažnej udalosti naformuluje text správy, čo sa stalo, s pokynmi a s kontaktmi, na ktoré sa môže občan obrátiť. SMS je pre občanov zdarma a mala by prísť každému, kto má v zahraničí zapnutý telefón.
Privítacia SMS
Cestovateľ SMS dostane po príchode do zahraničia. Obsahuje číslo nášho zastupiteľského úradu a číslo nonstop núdzovej linky v ústredí. Práve tieto kontakty majú pomôcť Slovákom, ktorí sa v cudzine ocitli v núdzi.
Konzulárne informačné centrum
Žiadatelia sa tu môžu nepretržite informovať o podmienkach cestovania do oblastí, v ktorých sa vyskytli bezpečnostné hrozby a prírodné katastrofy, ale aj o svojich príbuzných, ktorí sa nachádzajú v rizikových oblastiach.
Zastupiteľský úrad v zahraničí pomôže:
- vydať náhradný cestovný doklad
- podať informáciu najbližším príbuzným
- sprostredkovať adresy charitatívnych organizácií (nocľah, strava)
- v prípade straty finančných prostriedkov sprostredkovať styk s miestnymi úradmi, políciou, orgánmi činnými v trestnom konaní...
- vyhľadať miestnych advokátov, lekárov alebo tlmočníkov
Web MZVaEZ SR:
Vzhľadom na neustály vývoj bezpečnostnej situácie v krajinách je dobré pred cestou sledovať informácie, ktoré na svojom webe zverejňuje ministerstvo zahraničných vecí pod heslom: aktuálne cestovné odporúčania.
Zdroj: MZVaEZ SR