Olomoucký vrchný súd v utorok odročil prípad tridsaťosemročného Petra Kramného podozrivého z vraždy manželky a dcéry v Egypte na stredu ráno, keď vynesie rozhodnutie. Obžaloba žiada sprísnenie trestu o dva roky na 30 rokov väzenia. Poukázala na zavrhnutiahodnú pohnútku činu obžalovaného aj na to, že jeho náprava je podľa znalcov sťažená. Obhajkyňa požaduje zrušenie rozsudku a vrátenie prípadu k inému senátu krajského súdu, prípadne oslobodenie spod obžaloby. Docieliť chce aj prepustenie Kramného z väzby.
Ostravský krajský súd Kramnému neprávoplatne uložil 28 rokov, proti tomuto rozsudku sa odvolal obžalovaný, jeho matka i obžaloba. "Nestotožňujeme sa s výškou uloženého trestu, hoci bol trest uložený ako výnimočný. Treba ho mať za mierny a nezodpovedajúci charakteru tejto trestnej činnosti a kritériám týkajúcim sa osoby obžalovaného. Domáhame sa uloženia výnimočného trestu na samej hornej hranici, a to 30 rokov," uviedla v utorok žalobkyňa Jarmila Večeřová. Je toho názoru, že uloženie výnimočného trestu je na mieste kvôli závažnosti spáchaného činu aj obzvlášť sťažené náprave páchateľa.
Žalobkyňa poukázala na to, že sa obete nemali ako brániť, lebo nevedeli, aký zámer obžalovaný má. "Pripravil o život nielen svoju manželku, s ktorou si chcel týmto spôsobom riešiť svoje manželské problémy, ale aj maloletú dcéru, ktorá na ich problémoch nemala žiadny podiel. Ide o zavrhnutiahodnú pohnútku," povedala. Domnieva sa, že krajský súd pri ukladaní trestu nezohľadnil znalecký posudok psychologičky, ktorá zdôrazňovala, že resocializácia obžalovaného je možná a nádejná iba za podmienky, že obžalovaný začne na svojej osobe pracovať. "U obžalovaného absentuje pocit viny, sebareflexie a ľútosť nad následkami vlastného konania," dodala Večeřová.
Obhajkyňa Rejžková, naopak, tvrdí, že napadnutý rozsudok je chybný, žiadala prevedenie nových dôkazov svedčiacich o tom, že telá neboli zasiahnuté elektrickým prúdom. Rozhodnutie o dôkazoch si vrchný súd ponechal do záverečnej porady. Podľa obhajkyne krajský súd prevzal obžalobu a dôkazy nahradil špekuláciami. Poukázala tiež na to, že alfou a omegou procesu je, ako došlo k vstupu elektrického prúdu do tela obetí, čo nebolo vysvetlené. "Čo znalec vypracoval, je len odborná hypotéza toho, ako k tomu mohlo dôjsť. Súd sa nezaoberal technickou stránkou veci a ani tým, že žiadne vodiče neboli nájdené," uviedla obhajkyňa. Zdôraznila, že chýbajú priame dôkazy.
Podľa egyptských úradov tridsaťšesťročná žena a osemročné dievča zomreli v Egypte na následky dehydratácie alebo otravy. Žiadny jed ale tamojší experti neobjavili. Telá po prevoze do Česka pitvali znalci z Ústavu súdneho lekárstva v Ostrave, ktorí došli k záveru, že obete zomreli po zásahu elektrickým prúdom. Potvrdil to aj revízny znalecký posudok. Podľa znalcov úraz elektrickým prúdom vysvetľuje aj súčasnú smrť obetí. Krajský súd vylúčil, že by ženy mohli byť zasiahnuté prúdom nešťastnou náhodou.