Vyplýva to z Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách, uskutočneného na vzorke asi 10-tisíc slovenských respondentov. Niektorí si však marihuanu nedoprajú iba občas a fajčia ju i každý deň, upozornil Imrich Šteliar z Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCD). Kanabis je podľa neho jediná ilegálna droga, pri ktorej sa dlhodobo zaznamenal nárast denného užívania. Ľudia sa k marihuane uchyľujú, pretože je lacná, ľahko dostupná a ľudia túžia po neobvyklých pocitoch, myslí si Šteliar.
Na Slovensku je marihuana najfrekventovanejšie užívanou drogou. Dostanú sa k nej na vidieku, v mestách a na festivaloch. Pre problémy s kanabisom narastá na Slovensku i podiel liečených ľudí. V roku 2014 sa liečilo vyše 500 pacientov, priemerný vek pri vstupe do liečby je asi 25 rokov. Počet liečených pre problémy s marihuanou je takmer identický ako liečených kvôli heroínu. "Dopyt po kanabise je vysoký aj v Európe," povedala Cláudia Costa Storti z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť. Na Slovensko prišla prezentovať najnovšiu európsku správu o drogách. Za posledný rok užilo marihuanu asi 16,6 milióna Európanov vo veku od 15 do 24 rokov. Asi jedno percento dospelých Európanov denne užíva kanabis.
Cláudia Costa Storti upozorňuje aj na nárast užívateľov extázy vo veku 15 až 34 rokov v Európe. "Neobmedzuje sa to už len na tanečné kluby a večierky," upozornila. Zvyšky tejto látky našli vlani v odpadových komunálnych vodách vo vyššej koncentrácii ako v roku 2011. V niektorých európskych mestách pritom ide o prudký nárast. "Extáza je na Slovensku stále doménou klubov a festivalov," povedal Šteliar. Svedčia o tom vzorky z komunálnych odpadových vôd. Ak sú v niektorých mestách festivaly, jej koncentrácia je tam až 15-násobne vyššia ako obyčajne, upozornil. Takáto koncentrácia ale nie je v porovnaní s ostatnými európskymi mestami vysoká. Spotreba extázy však posledné roky narástla, upozornil. K jej užívaniu sa podľa neho priznalo asi 3,5 percenta opýtaných z približne 8000 respondentov, v štatistikách sa kedysi pohybovala v meradle okolo jedného percenta.
Veľkým rizikom v Európe sú nové psychoaktívne látky a často vysoko toxické, povedala Cláudia Costa Storti. Európske monitorovacie centrum ich registruje viac ako 560. Len minulý rok pribudlo 98 nových látok. Ich zdravotné riziká sú zväčša neznáme, podľa európskej správy o drogách sa objavili už aj hromadné otravy, napríklad v Poľsku.