Pacienti sa zrejme nakazili ovčím syrom. Ako sa toto ochorenie prenáša, prejavuje a aký je najbezpečnejší postup vytiahnutia kliešťa z kože? Najčastejšie vznikajú ohniská nákazy na juhozápadnom Slovensku, v lokalite Rožňavy a severovýchodnej časti Trenčianskeho kraja. „K prenosu nákazy dochádza prisatím infikovaného kliešťa na kožu človeka, k prenosu môže dôjsť aj pitím surového kozieho mlieka alebo požitím produktov z ovčieho mlieka,“ upozornila Mária Štefkovičová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Trenčín.
Ako dodala, kliešťová encefalitída nepatrí medzi nákazy s masovým výskytom. Najčastejšie postihuje deti vo veku od 10 do 14 rokov v mesiacoch máj až október. Medzi následky prekonaného ochorenia patria poruchy spánku či zmeny nálad. Rozsiahlejšie obrny môžu viesť až k trvalej invalidite.
Príznaky
- veľmi často bezpríznakové ochorenie
- neskôr ťažkosti podobné chrípke, ktoré sú znakom končiacej sa prvej fázy, obvykle 7 až 14 dní od nákazy
- nasleduje asi 10-dňové obdobie pokoja, keď sa pacient cíti zdravý
- v druhej fáze môžu nastať obrny hlavových a periférnych nervov či horných končatín
Prevenciou je očkovanie
Očkovanie zabráni rozšíreniu ochorenia, nie prisatiu kliešťa. Zvyčajne pozostáva z troch dávok, dokopy stoja 60 - 70 eur. Poisťovne Dôvera a Union uhrádzajú polovicu každej dávky, Všeobecná zdravotná poisťovňa očkovanie neuhrádza. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok, pričom prvú je dobré podať v chladnejších mesiacoch.
Postup pri odstraňovaní