Šancu však majú ešte viacerí ďalší pretekári, kvalifikačný proces sa končí najneskôr pre atlétov a plavcov.
Vedenie Slovenského olympijského výboru (SOV) odhadovalo, že do Ria de Janeiro vyšle minimálne 40 a optimisticky okolo 50 reprezentantov. "Takže sa blížime už k tomu optimistickému číslu. Už dlhodobo vieme, že na OH nebudeme mať kolektívny šport a na to je tento počet 47 športovcov v 12 športoch primeraný. Je na úrovni účasti v Londýne, ktorá ale bola najnižšia v histórii. Stále máme priestor, aby sa to zdvihlo a verím, že sa to podarí," povedal šéf slovenskej výpravy v Riu a zároveň predseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.
V boji o účasť je ešte viacero športovcov. V atletike je najbližšie oštepár Patrik Žeňúch, ktorý figuruje na 29. priečke z 32 postupujúcich na OH, no zatiaľ nemá limit. Diaľkarka Jana Velďáková je jedno miesto za postupovým 32. a blízko aj k limitu, kladivár Libor Charfreitag päť miest za renkingom, rovnako aj kladivárka Veronika Kaňuchová a šancu majú aj ďalší mladí atléti. V plávaní je v hre sedem B-limitárov a kvalifikačný proces pokračuje i v ďalších športoch.
Takmer definitívny menoslov schváli SOV na svojom Valnom zhromaždení 8. júla, no aj ten sa ešte môže rozšíriť. Atléti i plavci totiž majú šancu získať miestenky aj potom. V kráľovnej športov až do 11. júla a do 14. sa potom ešte prerozdeľujú na základe rebríčka. Aj preto SOV na VZ podmienečne schváli športovcov, ktorí budú mať reálnu, no ešte nie istú šancu na účasť. SOV potom 18. júla pošle menovité prihlášky na Medzinárodný olympijský výbor (MOV). O päť dní neskôr sa uskutoční slávnostný sľub do rúk prezidenta SR.
Korčok ako šéf výpravy monitoruje všetko okolo OH a neunikla mu ani nedávna výzva 150 zdravotníckych expertov na presunutie hier kvôli vírusu zika. "Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odpovedala, že na to nevidí dôvod. My samozrejme vnímame a neustále monitorujeme celosvetovú tlač a všetko, čo sa o OH napíše a berieme to veľmi zodpovedne. No v tomto smere ešte žiadny olympijský výbor nereagoval na informácie tak, že by nevyslal svoju výpravu na OH. My postupujeme rovnako," uviedol Korčok.
Organizačný výbor už ale prijal isté opatrenia. "V žiadnom prípade to nepodceňujeme. V samotnom Riu sa uvádza okolo 26.000 postihnutých ľudí, čo je myslím si dosť veľké číslo, i keď na počet 12 miliónov obyvateľov relatívne. Viacero ich prechádza ľahkou formou, no čo sa týka tehotných žien, je to veľké riziko a ja osobne by som im určite neodporúčal cestovať. Výhodou olympiády je, že v Brazílii bude zimné obdobie, hlavne v noci bude chladnejšie a bude menej komárov. Snažili sme sa spraviť určité opatrenia, hlavne sieťky na všetky okná v olympijskej dedine, ktoré nie sú štandardom. Pre atletickú výpravu sme to neurobili, ale to je preto, že tá sa bude pripravovať o 200 km ďalej a vo výške nad 800 m nad morom. Myslím, že v tomto smere to bude v poriadku," dodal.