Navyše, ďalších piatich ľudí sledujú ambulantne, pretože aj u nich existuje podozrenie na toto závažné ochorenie. Zdravotné ťažkosti u postihnutej skupiny obyvateľov pritom nemal spôsobiť priamy kontakt s kliešťom, ale konzumácia nakazeného ovčieho syra. Na možné ohnisko nákazy si už posvietili kontrolóri. Klinika infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach naďalej čelí náporu pacientov s kliešťovou encefalitídou.
„Počet prípadov ešte nemusí byť definitívny, lebo inkubačná doba tohto ochorenia stále plynie. Čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7 až 14 dní,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová. Našťastie, choroba má zatiaľ podľa vyjadrení lekárov štandardný priebeh bez vážnejších komplikácií. Vírusové ochorenie malo u pacientov vypuknúť po konzumácii ovčieho syra.
To, odkiaľ výrobok pochádza, ešte nie je definitívne potvrdené, tieň podozrenia však padol na farmu v Košickej Belej, ktorá spadá pod Poľnohospodárske družstvo Nižný Klátov. Predseda jeho predstavenstva Ondrej Hudák síce po vypuknutí epidémie prejavil ľútosť, no až do zverejnenia výsledkov kontrol sa k veci odmieta viac vyjadrovať.
Kontroly na farme
Po tom, ako sa prevalila informácia o nákaze, pracovníci vykonali úradnú kontrolu na salaši v Košickej Belej. Predaj podozrivého ovčieho syra, ktorý tu mali vyprodukovať, stopli. „Nariadili sme veterinárne opatrenie - zákaz uvádzania na trh výrobkov zo surového ovčieho mlieka a zabezpečiť laboratórne vyšetrenie mlieka,“ uviedla Paulína Kojnok z kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Podľa jej slov boli odobraté aj úradné vzorky zo zvierat a z mlieka, ako aj z výrobkov z neho, ktoré by mali preukázať alebo vyvrátiť prítomnosť vírusu. „Zároveň sa vykonávajú ďalšie šetrenia v súvislosti s výskytom kliešťovej encefalitídy v stáde zvierat, v mlieku a v mliečnych výrobkoch,“ dodala Kojnok. V možnom ohnisku nákazy boli v stredu odobrať vzorky aj epidemiológovia z regionálneho úradu verejného zdravotníctva.