Podvodníci na sociálnych sieťach svojim obetiam sľubujú vrátenie požičaných peňazí, ale často aj manželstvo. Presvedčila sa o tom žena (48) z okresu Košice okolie, ktorá uverila mužovi - vystupujúcom pod menom Dominic Benson. Elektronickou kominikáciou ju presviedčal, že je taliansky kapitán námornej lode v Malajzii. Uverila jeho sladkým rečiam, že si po ňu príde a zoberie si ju za manželku. Dôverčivá žena mu na účet v Turecku poslala vyše 10-tisíc eur.
Fotografie mužov, na ktoré sa pozerajú príjemkyne emailovej komunikácie, sú častokrát ukradnuté. Skutoční ľudia na obrázkoch pritom ani netušia, že sú zapletení do podvodov. Vymáhaniu peňazí predchádzajú "namotávania". Po poslaní peňazí falošný americký vojak či taliansky kapitán nepríde...
Do Afriky a Veľkej Británie poslali tisícky eur
Muž vystupujúci pod menom Matthew Mark od marca do júna 2014 prostredníctvom emailovej komunikácie vylákal od ženy z okresu Gelnica vyše 16-tisíc eur pod zámienkou poslania peňazí na úhradu nákladov spojených s prepravou zásielky. Žena mu niekoľkými platbami poslala peniaze na účet v Afrike.
Pod menom generál Robert William Cone z USA podozrivý z podvodu prostredníctvom emailovej komunikácie vylákal od Spišiačky (58) peniaze na úhradu nákladov spojených s prepravou peňazí a vybavenia potrebných certifikátov. Žena mu na účet v Afrike poslala takmer 72 tisíc eur. Polícia prostredníctvom Generálnej prokuratúry požiadala o právnu pomoc do troch krajín.
Prostredníctvom emailovej komunikácie falošný vojak americkej armády pod menom Henry Smith spolu s falošným pracovníkom Afganskej prepravnej spoločnosti pred dvomi rokmi od ženy (62) z Trebišovského okresu vymámili 4200 eur na poplatky za balík s cennosťami, ktorý jej mal prísť. Žena poslala peniaze na účet v banke vo Veľkej Británii. "Vyšetrovanie tohto prípadu zatiaľ nebolo skončené," uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.