Komplikácie, ktoré podstupoval od chvíle, ako mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, boli u legendárneho boxera Muhammada Aliho († 74) na dennom poriadku. Ešte vo štvrtok jeho hovorca predpovedal „krátky pobyt na lôžku“. Žiaľ, muž, ktorý menil Ameriku a celý svet urputnosťou a bystrosťou, sa už ku svojej rodine nevráti. V nemocnici vo Phoenixe skonal po dýchacích problémoch na zlyhanie pľúc a celého organizmu.
Boxerovo zdravie podlomené troma desaťročiami boja s Parkinsonom sa prejavovalo aj v tom, že obmedzil svoje verejné vystúpenia. Svet sa o ňom v posledných mesiacoch dozvedal najmä prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých uverejnila fotografie manželka.
Mala to byť rutina...
„O Aliho sa stará tím jeho lekárov a je v dobrej kondícii,“ ubezpečoval ešte vo štvrtok hovorca rodiny Bob Gunell, ktorý zároveň požiadal médiá aj fanúšikov, aby rešpektovali súkromie rodiny. Napriek tomu sa v zákulisí šepkalo, že tentoraz je jeho stav naozaj vážny. V posledných rokoch sa viackrát objavili falošné správy o smrti slávneho športovca...
Dlhoročný priateľ John Ramsey bol vo štvrtok v nemocnici spolu s Aliho rodinou: „Mysleli sme si, o.k., bude to pár dní a vráti sa domov. Lenže potom sa to náhle zhoršilo...“ Ďalší deň už bola s Muhammadom len najbližšia rodina.
„Po 32-ročnom boji s Parkinsonovou chorobou Muhammad Ali vo veku 74 rokov zomrel,“ oznámil v sobotu ráno nášho času hovorca najťažšiu vetu o svojom klientovi. Po sepse (otrave krvi) mu zlyhali všetky životne dôležité orgány počínajúc pľúcami a ako posledné mu dotĺklo srdce, ktoré najdlhšie vzdorovalo blížiacej sa smrti.
Okamžite začali prichádzať kondolencie od jeho fanúšikov, priateľov, známych aj bývalých súperov. George Foreman, ktorý patril spolu s Joeom Frazierom k Aliho najväčším súperom v ťažkej váhe, považuje jeho smrť za obrovskú stratu. „Ali, Frazier a Foreman - boli sme prakticky ako jeden.“
„Ali nikdy nezomrie. Ako Martin Luther King, jeho duša bude žiť ďalej,“ vyhlásil promotér Don King, ktorý organizoval aj Aliho slávny duel Rumble in the Jungle s Foremanom v roku 1974. Ali si impozantnou kariérou vyslúžil prezývku Najväčší. Okrem tvrdých rán ničil súperov aj psychicky. Z 61 zápasov v profiringu vyhral 56 a len päťkrát odišiel porazený. Amatérsky ring opustil po triumfe na OH 1960 v Ríme s bilanciou 100 víťazstiev a 5 prehier.
Vplyv mimo ringu
Kým v ringu udivoval výnimočnou rýchlosťou a skvelým postrehom, verejnosť často šokoval svojou nevyspytateľnosťou. Odmietnutie vojenskej služby vo Vietname a následná hrozba väzenia, konvertovanie na islam, zmena mena, ale aj množstvo tvrdých slov namierených proti rasovej neznášanlivosti z neho urobili uznávanú osobnosť. Jeho výroky sú súčasťou motivačných príručiek.
Motivátor
Sám bol príkladom toho, ako sa z dna spoločnosti dokáže človek vypracovať až na jej vrchol a ovplyvňovať jej smerovanie. Zanechal po sebe sedem dcér - vrátane Laily Ali, ktorá sa vydala v jeho šľapajach a bojovala úspešne v ringu. Mal aj vlastného syna (Muhammad Ali Jr.) a druhého adoptovaného (Asaad Amin).
Parkinsonovu chorobu mu diagnostikovali začiatkom 80. rokov. Na OH 1996 v Atlante za jasotu publika zapálil pochodeň. Na verejnosti sa Ali ukázal ešte v roku 2012 pri otvorení OH v Londýne, potom žil v ústraní. V decembri 2015 kritizoval Donalda Trumpa za jeho protimoslimské výroky. Aliho život i kariéra sa stali námetom kníh aj filmov - stvárnil ho Will Smith, má hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.
Muhammad Ali
- narodený: 17. januára 1942 v Louisville, Kentucky (USA) ako Cassius Marcellus Clay
- výška: 191 cm
- rozpätie rúk: 198 cm
- boxerská hmotnostná kategória: superťažká (nad 90 kg)
- prezývky: The Greatest, Šampión ľudu, Louisville lip
- profesionálna bilancia: 56 víťazstiev (37 K. O.), 5 prehier (1 K. O.)
- najväčšie úspechy: zlatý z OH 1960 v Ríme, jediný trojnásobný lineárny šampión superťažkej váhy, športovec 20. storočia