Prvé dve mu totiž telo neprijalo a aj túto poslednú ohrozujú protilátky. Univerzitná nemocnica v Bratislave dostala nový prístroj, vďaka ktorému svitá Róbertovi na lepšie časy.
Róbert (22) sa narodil s problémami obličiek. „Ako trojročnému mi zlyhala prvá a so zvyšnou som fungoval do 18 rokov. Lekári ma už v detstve pripravovali na to, že funkčnosť obličky nebude doživotná,“ uviedol Róbert. Prvýkrát mu život zachránil otec, no jeho šťastie netrvalo dlho. „Prvú transplantáciu som podstúpil v 18 rokoch. Transplantácia sa nepodarila pre rôzne komplikácie v mojom tele. Druhú som podstúpil o dva roky neskôr, ale tiež nastali vážne komplikácie a telo obličku neprijalo,“povedal so smútkom v hlase.
Na tretiu obličku čakal rok a pol. „Pred treťou transplantáciou som mal zmiešané pocity. Pýtal som sa, prečo práve ja,“ dodáva mladý pacient. Aj keď tretia oblička zatiaľ funguje dobre, vynorilo sa nové nebezpečenstvo. „Róbertov problém je v tom, že v krvi má narastajúce hladiny protilátok, ktoré si organizmus začal vytvárať proti obličke,“ uviedla primárka transplantačného oddelenia pre obličky UNB Zuzana Žilinská. Sympatický mladík musel ako druhý pacient na Slovensku využiť nový spôsob liečby. „Imunoabsorpcia je metóda, ktorá moderným spôsobom a šetrne dokáže odstrániť z tela pacienta škodlivé protilátky, ktoré poškodzujú transplantovanú obličku,“ vysvetlila primárka. Celá procedúra očisťovania krvi bude trvať 20 dní a absolvuje ju každý druhý deň.
Transplatácia obličky
- Oblička od živého alebo mŕtveho darcu voperuje príjemcovi, ktorému chronicky zlyhávajú.
- Umiestňuje sa nad lopatu bedrovej kosti.
- Napojí sa na panvovú tepnu a žilu a močovodom na močový mechúr.
- Vlastná nefunkčná oblička pacienta sa ponecháva na mieste, pokiaľ nie je závažný dôvod na jej odstránení.
Ako prístroj funguje
1. Pacientovi zavedú dvojramennú kanylu do krčnej žily.
2. Krv odteká cez systém hadičiek do prístroja, kde sú pumpy.
3. Pumpy zabezpečujú presun krvi do kolón. Je to špeciálny filter s antigénmi, kde sa protilátky chytajú.
3. Krv, ktorá odteká späť do tela, je zbavená časti protilátok, ktoré bojujú proti transplantovanému orgánu.