Cieľom je zamedziť tiež cezhraničnému nelegálnemu zamestnávaniu.
V praxi to bude vyzerať tak, že odberateľ bude povinný zaplatiť pokutu bez ohľadu na jeho vedomosť o porušení zákazu nelegálneho zamestnávania. „Predpokladá sa, že odberateľ o porušení vedel alebo vedieť mal, a teda nemal od nelegálneho zamestnávateľa prijímať služby a prácu prostredníctvom nelegálne zamestnaných zamestnancov,“ vysvetľuje Michal Stuška z ministerstva práce. Touto novou zodpovednosťou by sa mali motivovať zamestnávatelia, fyzické osoby aj podnikatelia, aby udržiavali obchodné styky s dôveryhodnými partnermi.
Príklad 1
Objednávateľ si u svojho dodávateľa vymaľovanie kancelárskych priestorov, ktoré príde vymaľovať osoba, s ktorou dodávateľ služby spolupracuje ako so živnostníkom. Aj keď objednávateľ nevie, že dodávateľ túto osobu zamestnáva nelegálne, podľa zákona takúto službu nesmie prijať, inak mu bude uložená pokuta.
Príklad 2
Objednávateľ si u svojho dodávateľa objedná IT službu, ktorá mu bude poskytnutá na diaľku. Napriek tomu, že objednávateľ nevie, či samotnú prácu urobí živnostník alebo neplatený stážista, podľa zákona bude po prijatí služby zodpovedný rovnako ako jeho dodávateľ, o ktorého personálnom zabezpečení nemá najmenšie poňatie. Ak by na poskytnutí IT služby pracovali aspoň dvaja zamestnanci načierno, pokuta uložená objednávateľovi môže byť ešte vyššia.
Súvisí to s fenoménom outsourcingu
Michal Stuška, hovorca ministerstva práce
- Outsourcing má isto opodstatnenie, pôvodne však mal slúžiť flexibilite, napríklad z dôvodov výkyvov výroby pre sezónnosť, a náklady v podstate zvyšoval. Časom nastal efekt, že náklady pre odberateľa sa znížili, čo je zvláštne, keďže dodávateľský subjekt službu realizuje tiež s cieľom zisku. Už to signalizuje, že v mnohých prípadoch sa firmy zbavujú svojej povinnosti a zodpovednosti za dodržiavanie práv svojich zamestnancov a túto zodpovednosť prenášajú na akoby bezmenných dodávateľov, ktorým povedia - dajte mi to za takúto cenu alebo nebude nič.
Kedy dochádza k čiernej práci a nelegálnemu zamestnávaniu?
- hlavne vtedy, ak zamestnávateľ so svojím zamestnancom nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu, napríklad vzťah s. r. o. - živnostník či s. r. o. - študent na neplatenej stáži
- ak zamestnávateľ svojho zamestnanca včas neprihlási do Sociálnej poisťovne, teda až po jeho nástupe do práce
- týka sa to aj cezhraničného poskytovania pracovníkov
Aká bude výška pokuty?
- Inšpektorát práce bude môcť za porušenie povinností odberateľovi uložiť pokutu od 2 000 do 200 000 eur
- ak dodávateľ zamestnáva dve a viac osôb súčasne, čaká ho pokuta v minimálnej výške 5 000 eur