Pracovníci zoo v americkom Cincinnati zastrelili koncom mája 17-ročného primáta, pretože podľa nich ohrozoval život 4-ročného chlapca, ktorý spadol do výbehu. Proti rozhodnutiu zastreliť slávnu gorilu sa okrem množstva ochrancov zvierat postavila aj britská expertka na primáty Jane Goodall (82), ktorá sa stala priekopníčkou dlhodobých pozorovaní šimpanzov v divočine.
Je presvedčená, že Harambe len chránil dieťa a v žiadnom prípade mu nechcel ublížiť. „Snažila som sa vidieť presne to, čo sa vtedy stalo – vyzeralo to, akoby gorila položila okolo dieťaťa ruku - ako samica, ktorá zachránila a vrátila dieťa z výbehu v chicagskej zoo v roku 1996,“ vyjadrila sa Goodall v maile pre zoo v Cincinnati. „V každom prípade je to pre zoo obrovská strata,“ dodala primatologička. Goodall prišla počas praxe k mnohým objavom, napríklad, že šimpanzy používajú nástroje, že dokážu prejavovať svoje emócie, že sú mäsožravce a že sa medzi sebou vraždia.
Rodičia za smrť gorily nemôžu
Americká prokuratúra nakoniec nevznesie žiadne obvinenie proti matke, ktorej štvorročný syn 28. mája spadol do výbehu goríl. Polícia prešetrovala, či rodičia dávali na svojho syna dobrý pozor a či mohli jeho pádu do výbehu zabrániť. Prokurátor sa vyjadril, že matka sa svojím správaním nepriblížila tomu, aby ju jeho úrad musel obviniť. Jej vyšetrovanie požadovali desaťtisíce pobúrených ľudí, ktorí podpísali petíciu.
Gorila zachránila dieťa
V lete roku 1996 prekĺzol trojročný chlapec v americkej zoo Brookfield v štáte Illinois cez ochranné zábradlie a spadol do opičieho výbehu. Po páde dieťa stratilo vedomie a život mu zachránila vtedy 8-ročná gorila Binti Jua. Vzala si ho do náručia a po tom, ako k výbehu pribehol ochrankár, mu dieťa podala cez mreže.