Slovensko však stále patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. „V roku 2014 sa vykonalo 165 transplantácií, v minulom roku ich bolo 245,“ hovorí prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská. Nové obličky pritom oproti dialýze predĺžia život o polovicu, bez transplantácie srdca alebo pečene človek jednoducho zomrie. Celkovo na darovanie orgánov čaká vyše 400 pacientov. Jozefovi (48) a Martine (35) úspešný zákrok pomohol vrátiť sa do života.
Nie povedalo 1 000 ľudí
Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie
- Na Slovensku platí legislatíva predpokladaného súhlasu. Znamená to, že ten, kto neodmietne darovanie orgánov, sa automaticky stáva darcom. Tento rok počet ľudí, ktorí darcami byť odmietli, dosiahol číslo tisíc.
Srdce zachránilo mňa aj moje dieťa
Martina Szabóová (34), na invalidnom dôchodku, Piešťany
Transplantácia v tomto prípade zachránila hneď dva životy. „Pred desiatimi rokmi mi v siedmom mesiaci tehotenstva povedali, že mi zlyháva srdce. Dcérka sa narodila o mesiac skôr, našťastie zdravá,“ rozpomína sa Martina. Na transplantáciu čakala viac než rok. „Po transplantácii som konečne všetko vládala až-až, dokonca ma manžel krotil, nech si už oddýchnem,“ dodáva s úsmevom.
S cudzou obličkou žijem 17 rokov
Jozef Frauer (48), obchodný zástupca, Martin
Obličku mu transplantovali v roku 1999. „Transplantácie som sa dočkal ako 31-ročný, po 3,5 roku dialýzy. Podľa mňa som čakal príliš dlho, lebo celosvetový priemer je v tomto oveľa kratší,“ upozorňuje Jozef. Vďaka zákroku podľa vlastných slov žije plnohodnotný život, vrátili sa mu fyzické sily, pracuje a športuje.