Od mnohých fanúšikov súťaže i od svojich konkurentov si vyslúžil obrovské uznanie. A to nielen preto, že došiel do cieľa. Napriek hendikepu totiž zanechal za sebou aj zdravých konkurentov!
Maroš odmalička miloval šport, už ako dieťa hrával s kamarátmi hokejbal či basketbal. Jeho osud však navždy poznačila vážna choroba, ktorá ho v 14 rokoch pripravila o nohu. K športu sa opäť vrátil asi pred pol rokom. Začal chodiť do posilňovne, aby sa cítil zdravšie. Na fyzicky náročné preteky ho nahovoril kamarát. „Povedal mi, že ideme na Spartan Race a hotovo. Najskôr som si pomyslel, že sa zbláznil. Napokon sa mi tá myšlienka zapáčila,“ priznal Maroš, ktorý sa svojmu životnému údelu rozhodol nepoddať.
Napriek tomu, že preteky sa konali v náročnom teréne, Maroš nedostal od rozhodcov žiadne úľavy. „Všetky prekážky až na dve som zdolal na prvý raz,“ povedal pyšne mladík, ktorého výraznejšie potrápilo iba šplhanie po lane a hod oštepom. Hoci za tieto disciplíny dostal trestné cvičenia, nevzdal sa. „Ťažké bolo napríklad aj brodenie v blate, lebo sa mi tam zabárali barly aj noha. Povedal som si, že nabudúce to radšej preplávam,“ načrtol s úsmevom plány do budúcnosti.
Súperi ho podporili
Premiéra na Spartan Race bola pre mladého športovca podľa jeho vlastných slov úžasným zážitkom. „Keď ma na začiatku ľudia videli, vôbec ma nepovažovali za súťažiaceho. Na pretekoch však boli súperi skvelí. Nielenže ma povzbudzovali, ale aj potľapkali po pleciach, a vtedy som zrýchlil,“ vyznal sa Maroš, ktorý celkovo skončil na 2 587. mieste s časom 2:11. „Za mnou skončili ďalší 20 zdraví pretekári,“ dodal spokojne športovec, ktorého cieľom je pripraviť sa aj na ťažší Spartan Race.
Čo musel prekonať
- šplhanie na lane
- vyťahovanie závažia na lane
- hod oštepom do slameného terča
- brodenie v rybníku s blatom
- plazenie v blate pod ostnatým drôtom
- skok cez drevené steny rozličných veľkostí
- podplávanie prekážky
- rúčkovanie na hrazde po kovových úchytoch
- prelez šikmej „pavúčej“ steny
- nosenie vreca s pieskom