Globálna protikorupčná koalícia vytvorila rebríček, ako ľudia vnímajú korupciu v krajine. Do prieskumu bolo zapojených 168 krajín a každá z nich dostávala bodovanie. Najviac bolo 100, čo znamenalo, že krajina je najmenej skorumpovaná. Nula naopak znamená najviac.
Krajiny, ktoré majú tendenciu byť najviac skorumpované sú v Afrike a na Strednom východe. Ide o krajiny, kde majú slabý právny a vládny systém s rozšírenou chudobou. Na vrchole je Somálsko, Severná Kórea, Afganistan a Sudán.
Naopak Dánsko malo skóre 91, čo znamená, že je to najmenej skorumpovaná krajina. Pokiaľ sa ale pozriete iba na bohaté, demokratické krajiny, v ktorých je najviac rozšírená korupcia, Slovensko neskončilo na lichotivej priečke. Reč je o krajinách, ktoré patria do OECD. Pozrite si rebríček, ktorý zostavil portál Businessinsider.
10. Slovinsko
Krajinou otriaslo niekoľko korupčných škandálov v posledných rokoch. V rokoch 2013 a 2014 tam boli masové protesti proti premiérovi Janezovi Jančovi a vodcovi opozície, boli obvinení z neoprávneného obohacovania.
9. Španielsko
Španielsky premiér bol obvinený z korupcie s významnými osobnosťami z opozície. Len nedávno otriasol vládnucou stranou škandál, pri ktorom bolo zatknutých až 24 ľudí. Obvinení sú z úplatkárstva.
8. Česká republika
Minulý rok boli na tom Česi horšie, no tento rok si polepšili. Jeden z najväčší politicko-korupčných škandálov sa odohral v roku 2013, keď vtedajší premiér Petr Nečas odstúpil. Došlo k pádu celej vlády a išlo o takzvanú kauzu Nagyová.
7. Južná Kórea
Najmä v roku 2015 mali obrovský problém s korupciou. Vtedajší premiér bol donútený k rezignácii, potom čo bol obvinený z prijímania úplatkov od prominentného obchodníka.
6. Maďarsko
Maďarsko si naopak od Čechov pohoršilo v prieskume v porovnaní s minulým rokom. Úplatky berú najmä lekári a až 92 percent Maďarov je o tom predsvedčených.
5. Slovensko
Z celkového počtu má 51 bodov a ide tak o jednu z najviac skorumpovaných krajín v Európe. Uškodila nám najmä Kauza Gorila, v ktorej boli obvinení politici a aj úradníci z príjmania a dávania úplatkov.
4. Grécko
Grécko má 43 bodov a polepšili si od minulého roku. V krajine fungujú najmä úplatky za lepšie služby, ktorí domáci nazývajú hovorovo „fakelaki“.
3. Taliansko
Korupcia v krajine je spájaná najmä s bývalým premiérom Berlusconim, ktorý bol z nej niekoľkokrát obvinený. V roku 2013 bol dokonca odsúdený za daňový podvod a v roku 2015 bol uznaným vinným z podplácania senátora.
2. Turecko
V roku 2013 otriasol krajinou škandál riaditeľom banky, ktorý bral úplatky, robil podvody a pral špinavé peniaze.
1. Mexiko
Ide orozhodne o najviac skorumpovanú krajinu z OECD, ktorá dosiahla 35 bodov. Mexiko je mekkou drogových dílerov a preto to mnohých neprekvapilo. Drogovému magnátovi, ktorý je známy ako „El Chapo“ sa podarilo až dvakrát uniknúť z väzenia a to vďaka vysokým úplatkom pre väzenských úradníkov.