Už o pár týždňov nato sa pridala ku strane multiotecka Borisa Kollára a po jeho boku sa zviezla až do poslaneckých lavíc. Teraz jej však poriadne prihára pod zadkom. V máji totiž v parlamente zahlasovala za svojho kolegu Rastislava Holúbeka (38), čo rokovací poriadok vyslovene zakazuje. V minulosti sa Iveta Radičová v rovnakom prípade svojho mandátu okamžite vzdala. Prestrelka medzi predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom (51) a trojicou jeho rebelujúcich poslancov sa začala minulý týždeň kvôli neaktívnosti Marčeka, Holúbka a Šimkovičovej v poslaneckých laviciach.
Kollár ich teraz vyhodil z poslaneckého klubu. Aféru ale zatienil škandál Martiny Šimkovičovej. Podvádzala v parlamente a zahlasovala v pléne za svojho kolegu, čo rokovací poriadok striktne zakazuje. „Keď sme o tom chceli komunikovať, vyzývali nás, aby sme to ututlali. To ale nebudeme robiť , a preto vyzývame poslankyňu Šimkovičovú, aby sa vzdala poslaneckého mandátu, lebo pre nás je toto konanie neprijateľné,“ vyhlásil Milan Krajniak zo Sme rodina.
Dodal, že aj to bol dôvod, prečo sa traja rebeli vyhýbali stretnutiu. Šimkovičová svoj krok obhajuje. „Išlo o hlasovanie o prívesných vozíkoch, na ktorom sme sa celé hnutie vopred dohodli, že hlasujeme za. Kolega bol spravodajca a zabudol si kartu, keďže rečnil z pultu. Rukou ukázal, že hlasuj,“ reagovala exmoderátorka. Mandátu sa však podľa vzoru Ivety Radičovej, ktorá po rovnakom prehrešku z parlamentných lavíc odišla, nevzdá.
„Ja si plne priznávam svoju nováčikovskú chybu, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík,“ vysvetlila exmarkízácka moderátorka. Dodala, že je ochotná prevziať zodpovednosť a očakáva rokovanie na pôde mandátového a imunitného výboru. Ten jej môže uložiť maximálne pokutu vo výške 1000 eur. Zároveň tvrdí, že škandál sa ututlať v žiadnom prípade nesnažila, ale pravdou je, že ho verejne priznala až po tom, čo naň upozornili jej kolegovia.
Čo hovorí rokovací poriadok?
- zastúpenie poslanca pri hlasovaní je vylúčené
- proti poslancovi, ktorý hlasoval za iného poslanca, sa začne disciplinárne konanie
- ak mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec hlasoval za iného, odporučí NR SR, aby mu udelila pokarhanie a pokutu vo výške 1 000 eur
- ak výbor zistí, že poslanec porušil zákaz hlasovania za iného poslanca, odporučí NR SR, aby poslancovi navrhla vzdať sa funkcie poslanca
Radičová: Je len jedna správna možnosť - vzdať sa mandátu
V roku 2009 hlasovala za kolegyňu v parlamente aj Iveta Radičová. Tá sa po incidente okamžite vzdala poslaneckého miesta. „Za mňa hovorí postup, ktorý som zvolila ako jediný možný. Bola to chyba. Slovný prejav pani Rosovej, ktorá bola spravodajkyňa, nebol dostačujúci, aby som za ňu zahlasovala. Keďže som sa zachovala, ako som sa zachovala, tak podľa mňa je tu jediný možný postup,“ povedala Novému Času expremiérka.
Odborníci: Mala by odísť
Odborníci sa zhodujú v tom, že je to viac otázka etiky a morálky než práva. „Etickú rovinu ukázala Iveta Radičová, zrejme pani Šimkovičová nepôjde v jej šľapajach, pretože to je o svedomí jednotlivých poslancov,“ hovorí politický analytik Eduard Chmelár. Hnutie Sme rodina, na ktorého kandidátke sa Šimkovičová dostala do parlamentu, založilo svoju kampaň na tom, že je iné ako tradiční politici.
„Pokiaľ Šimkovičová tvrdí, že chce politiku robiť inak ako jej predstavitelia, mala by si zobrať príklad z Ivety Radičovej,“ odporúča jej politológ Tomáš Koziak. V prípade že sa mandátu nevzdá, bude podľa Koziaka ešte horšia ako ľudia, ktorých pôvodne kritizovala. „Mandátu by sa mala vzdať. Ak nechce stratiť svoju tvár, nič iné jej nezostáva,“ uzatvára Koziak.