Malého Adamka, ktorý má len deväť mesiacov, našla ležať na koberci uplakaného. O pár minút zistila príčinu - chlapček bol dobitý a pohryzený, tvrdí. Veronika (26) okamžite synčeka zobrala do náručia a utekala k lekárovi. Trestné oznámenie podala i na polícii. Po tomto zážitku svoje zlatíčko do súkromných jasieľ už nikdy viac neprinesie!
Ako môže niekto ublížiť bezbrannému batoľaťu? Deväťmesačný blondiačik navštevoval súkromné jasle Karolínka v Trnave ani nie dva týždne. Podľa slov matky neboli žiadne problémy až na osudný utorok.
„Išla som si po Adamka. Už na schodoch som ho počula plakať. Až sa zajakával. Zobrala som ho od učiteľky, z ktorej bolo cítiť alkohol. Som presvedčená, že ho ona napadla, lebo bolo jasne vidieť, že je opitá,“ začína s plačom opisovať Veronika strašnú situáciu. Synčeka jej mala strážiť žena, ktorú v zariadení predtým nestretla. Keď sa Adamko trošku upokojil, prišlo ďalšie zdesenie!
„Zbadala som obrovskú podliatinu ako od facky. Mal modré celé líce. Pri prezliekaní som skoro odpadla. Môj synček mal veľký fľak na ľavej ručičke. Ako keby ho niekto pohrýzol. Okamžite som išla k lekárovi,“ dodáva zúfalá mamička, ktorá je presvedčená, že učiteľka v jasliach jej vyfackala jediného synčeka.
Kto dal maličkému facku?
Chlapčeka bolo ľúto aj lekárke na pohotovosti. „V ľavej časti tváre na ľavom líci sú štyri pruhovité útvary, ktoré imponujú ako otlačky prstov ruky. Na hornej končatine v oblasti lakťa otlačky zubov po pohryzení,“ napísala do správy lekárka Gabriela Rodáková. Následne sa matka vybrala na políciu, aby podala trestné oznámenie.
„Vyšetrovateľ kriminálnej polície začal trestné stíhanie vo veci z prečinu ublíženia na zdraví na chránenej osobe závažnejším spôsobom konania v štádiu pokusu,“ povedala trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Polícia pracuje aj s verziou, že učiteľka mohla byť v podnapitom stave.
Veronika ani synček po hroznom šoku vôbec nespali. „Boli sme celú noc hore. Aj Adamko sa stále prevracal, nechcel vôbec spinkať. Všetci sme z toho otrasení. Ako sa môže niekto takto správať k dieťaťu? Veď sa nemohol ani len brániť, veď on ešte nevie ani rozprávať,“ zúfa si matka.
Riaditeľka jaslí sa zatajuje
Ani babka malého blondiačika, ktorá pracuje v Nemecku, sa zo situácie nevie spamätať. Fotky svojho dobitého vnúčika dala na sociálnu sieť. Každému, kto ich zbadal, záber trhal srdce. „Nech sa to všetko zmedializuje, nech to všetci vedia, aby to neskončilo v šuplíku a netýrala ďalšie deti. Ja som stovky kilometrov preč a stále plačem,“ napísala babka Jarka. Nový Čas niekoľkokrát oslovil aj majiteľku jaslí, tá v stredu do uzávierky nezdvíhala telefón a nereagovala ani na SMS správy.
Na sociálnej sieti zverejnila len strohé stanovisko: „So zraneniami Adamka naše zariadenie ani naši zamestnanci nemajú nič spoločné. Všetky publikované informácie sú nepodložené výmysly a dištancujeme sa od nich,“ napísala. „Adamko už do jaslí určite nepôjde, zostanem s ním doma až do 3 rokov a budem na neho stále dávať pozor!“ uzavrela šokovaná mama Veronika.
Plač, strach aj nočné mory
Gabriela Herényiová, detská psychologička - Ak mu ublížila učiteľka, je to človek, ktorý pri deťoch vôbec nemá čo robiť. Na to treba dávku trpezlivosti, keď dieťa plače a odmieta. Je veľmi malý a potrebuje mať pocit bezpečia, istoty a lásky. Toto obdobie je pre chlapčeka relatívne nebezpečné, pretože začína rozoznávať cudzích ľudí a bojí sa ich. Človek pod vplyvom alkoholu má zníženú až nulovú sebakontrolu. Dieťa môže mať veľké následky, môže sa báť, plakať, môžu ho trápiť nočné mory. V žiadnom prípade by ho rodičia do toho zariadenia už dávať nemali a mali by mu teraz venovať špeciálnu starostlivosť. V tomto veku ešte zabudne, deti si začínajú pamätať okolo dva a pol roka, ale môže mať dlhodobý strach z cudzích osôb a veľmi ťažko sa bude odpútavať od matky.
Matka má právo žiadať odškodné
Marek Benedik, právnik - Okrem toho, že mama dieťaťa podala trestné oznámenia, ako zástupca poškodeného (dieťaťa) sa v jeho mene môže do trestného konania pripojiť s nárokom na náhradu škody na zdraví. Pokiaľ došlo k poškodeniu zdravia, možno ho podľa právnych predpisov vyčísliť a súd potom môže páchateľovi uložiť nielen trest, ale aj povinnosť škodu nahradiť. Rovnako môže žiadať o peňažnú náhradu za ujmu spôsobenú dieťaťu (stres, trauma). Matka dieťaťa môže v jeho mene rovnako podať žalobu o ochranu osobnosti na súd, pretože jednoznačne došlo k porušeniu práva na ochranu fyzickej integrity dieťaťa. V rámci tohto konania rovnako môže žiadať okrem ospravedlnenia, aj náhradu škody alebo náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Domnievam sa, že žaloba by mala smerovať priamo proti osobe, ktorá práva dieťaťa porušila. Práva dieťaťa sú chránené aj Dohovorom o právach dieťaťa z roku 1989.