Niekoľko párov sa tam v súkromí oddáva mileneckým hrám, ktoré trvajú už niekoľko dní. Chvíle rozkoše si musia užiť do sýtosti, lebo samček po párení zomiera. Samička ho na druhý svet nasleduje po nakladení vajíčok.
Hruška v Starej Kremničke, ktorú si zvolili za hniezdočko lásky, láka roháče podľa ochranára Jaroslava Slašťana na vytekajúcu sladkú šťavu. „Navyše samičky, ktoré na nej hostia, vylučujú feromóny, ktoré lákajú samčekov,“ vysvetľuje Slašťan. Vývin larvy roháča trvá až 5 rokov, dospelý chrobáčik však žije len niekoľko týždňov.
Pri nadväzovaní kontaktu je aktívnejší samček, samička sa pohybuje len málo. V Starej Kremničke roháče práve v tom najlepšom prichytil František Kovár. „Zišlo sa ich tam asi desať, z toho tri páry,“ povedal František s úsmevom na tvári. Zaujímavosťou sú aj konflikty roháčov o teritórium, ktoré pripomínajú jeleniu ruju. Chrobáky s robustnými hryzadlami sa do seba síce pustia, no neublížia si.
Samčeky vyhľadávajú samičky
Roháč obyčajný žije v starších nížinných a podhorských dúbravách, ale aj v zmiešaných lesoch. Dospelé chrobáky sa začínajú objavovať od mája do augusta, najviac ich môžeme v prírode vidieť v mesiacoch jún a júl. Najaktívnejšie sú vo večerných hodinách, kedy si hľadajú potravu a samčeky vyhľadávajú samičky kvôli páreniu.