Spolu s Portugalskom však máme naďalej najnižší podiel nelegálnych cigariet medzi skúmanými krajinami, a to 2,3 %. Ak by sa tieto cigarety predali legálne, získané daňové príjmy by v SR dosiahli približne 19 miliónov eur. Vyplýva to z najnovšej štúdie poradenskej spoločnosti KPMG Sun Report 2015. Ide o štúdiu, ktorá analyzuje trh s nelegálnymi cigaretami v členských štátoch Európskej únie (EÚ), Nórsku a Švajčiarsku. Nelegálne cigarety zahŕňajú falzifikované cigarety známych značiek, ako aj pašované cigarety z iných krajín nelegálne uvedené na spotrebiteľský trh.
V EÚ sa v minulom roku spotrebovalo celkovo 53 miliárd nelegálnych cigariet, čo bolo medziročne menej o 3,71 miliardy kusov. Ich podiel predstavuje desatinu zo všetkých spotrebovaných cigariet a súvisiaca strata krajín EÚ na daňových výnosoch sa podľa štúdie pohybuje na úrovni 11,3 miliardy eur. Podiel pašovaných a falšovaných cigariet z krajín mimo EÚ vzrástol na 88 %. Podľa výsledkov analýzy KPMG má najvyšší podiel nelegálnych cigariet v EÚ Lotyšsko, a to 26,7 %. Nasleduje Grécko (19,8 %) a Litva (18,7 %). Z okolitých krajín predstavuje spotreba nelegálnych cigariet v Českej republike 3,2 %, Rakúsku 3,9 % a Maďarsku 7,1 %. Jediná krajina zo skúmaných susedných štátov, kde podiel nelegálnych cigariet prekračuje priemer EÚ, je Poľsko (16,8 %). Za rok 2015 sú tak Poliaci krajinou so štvrtým najvyšším podielom nelegálnych cigariet v únii.
Vzrastajúcu hrozbu pre legitímny obchod s tabakovými výrobkami predstavuje podľa štúdie prílev neznačkových cigariet, tzv. Illicit Whites z krajín mimo EÚ, napríklad z Bieloruska, Ruska či Ukrajiny. Ide o cigarety, ktoré sú obvykle vyrobené legálne, avšak s primárnym účelom pašovania mimo krajinu pôvodu do krajín, kde nemajú žiadnu alebo len obmedzenú legálnu distribúciu. Predávajú sa bez príslušnej kontrolnej známky, a teda bez zaplatenia spotrebnej dane. Nezákonné obchodovanie s cigaretami podľa štúdie predstavuje pretrvávajúci problém pre legitímny obchod s tabakovými výrobkami. Výrobcovia tabakových výrobkov tvrdia, že nelegálnym výrobcom by mohla uľahčiť situáciu aj snaha niektorých krajín zaviesť tzv. generické balenie cigariet. Zbavenie balení cigariet dizajnových prvkov a ochranných známok môže podľa nich zjednodušiť falšovanie cigariet, ako aj distribúciu Illicit Whites.
Spoločnosť KPMG štúdiu realizuje každoročne od roku 2006. Od roku 2013 si ju objednávajú všetci štyria veľkí výrobcovia tabakových výrobkov – British American Tobacco (BAT), Imperial Tobacco, Japan Tobacco International (JTI) a Philip Morris International (PMI). Štúdia je jediným komplexným ročným zhodnotením čierneho trhu s cigaretami v EÚ. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.