Na počesť svojho objaviteľa dostal pomenovanie nesúce jeho priezvisko - Brachyta interrogationis gabzdili. Hoci nadšenec precestoval kusisko sveta, vzácnosť našiel takmer pod nosom. Na chrobáka, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na zemi, narazil v Belianskych Tatrách a Veľkej Fatre. Nový druh v týchto dňoch oficiálne popísali ruskí a nemeckí odborníci.
Rok od popísania nového živočíšneho druhu s názvom Morimus gabzdili uznali entomológovi z Michaloviec ďalšieho nového chrobáčika. „Mám niekoľkonásobnú radosť. Medzi entomológmi sa traduje, že prvýkrát sa tešíme, keď ho objavíme, druhý raz pri preparácii a tretí, keď určíme druh,“ prezrádza Rudolf (56) a dodáva, že tento raz to trvalo až 25 rokov.
Fúzača s menom Brachyta interrogationis gabzdili totiž objavil entomológ ešte pred rokmi. „Prvého jedinca som našiel pred štvrť storočím na dovolenke v Belianskych Tatrách a o rok na to v Gaderskej a Dedošovej doline,“ nadchýna sa Michalovčan.
Len centimetrového chrobáčika horských lúk a strání odborne popísali svetoví odborníci Michal Leontievič Danilevsky z Ruska a nemecký vedec Heinz Peks, čím sa stal oficiálne uznaným vo vedeckých kruhoch. „Tento úspech symbolicky venujem svojej manželke Danke ako darček k 35. výročiu spolužitia,“ hovorí entomológ s tým, že manželka je preňho neoceniteľným pomocníkom. „Nezastrašilo ju ani dokumentovanie smrteľne jedovatých škorpiónov v Saharskej púšti či potápanie s nebezpečnými morskými hadmi. Danka, ďakujem ti za trpezlivosť a podporu pri mojom nevšednom koníčku,“ odkazuje žene dojatý Rudolf.
Brachyta interrogationis gabzdili
Nový živočíšny druh z čeľade fúzačovitých. Od príbuzných sa líši typickým sfarbením, ktoré môže byť od žltého podkladu s čiernou kresbou až po takmer čierne jedince so žltou kresbou. Má dĺžku tela asi jeden centimeter.