Zatiaľ čo Béla Bugár sa Kaliňáka zastal, Radoslav Procházka s Andrejom Dankom sú menej zdieľni. Už dnes sa pritom majú všetci štyria lídri Smeru, SNS, Siete a Mostu zísť na koaličnej rade. Pôvodne mali preberať iný spor vnútri koalície – zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. Dá sa však očakávať, že hlavnou témou bude niečo celkom iné – a to uniknuté výpisy z účtov ministra vnútra či exministra Jána Počiatka. Politológ Eduard Chmelár si myslí, že po podozreniach, ktoré cez víkend vyplávali na povrch, by mala nasledovať okamžitá demisia Kaliňáka.
„Nie z dôvodov, či sa ten človek cíti vinný, ale preto, aby očistil svoje meno a meno toho rezortu,“ tvrdí expert. Dodáva zároveň, že opozícia by nemala z protiprávneho konania poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča robiť vlastenecký akt. „Potom by som rád pripomenul, že nie je to tak dávno, čo Robert Fico mával pred kamerami Matovičovými účtami a chceli ho zažalovať za zneužitie právomocí verejného činiteľa,“ dodal Chmelár.
Predseda opozičnej SaS, ktorá je s kauzou prezerania účtov aj priamo spojená práve cez asistenta svojho poslanca, Richard Sulík už premiéra vyzval, aby ministra Kaliňáka okamžite odvolal. Podobne rázne stanovisko však nezastávajú Ficovi koaliční partneri. Do sporných dokumentov vraj nahliadol aj Béla Bugár. „Tie nepotvrdzujú obvinenia, ktoré na adresu Roberta Kaliňáka adresovali opoziční poslanci. Podľa strany Most-Híd každý trestný čin musí byť riadne vyšetrený. To platí tak pre Bašternákove kauzy, ako aj pre porušovanie bankového tajomstva kýmkoľvek,“ reagoval hovorca strany.
O stanovisko sme požiadali aj SNS, tá sa však nechcela vyjadrovať. Podobne stručnú a nejasnú odpoveď zaslala aj Sieť Radoslava Procházku. „Ani vyšetrovanie Bašternáka, ani vyšetrovanie Rybaniča nebudeme ovplyvňovať artikuláciou politických postojov k nim. Od výsledku oboch pritom závisí, či sa pohneme k vláde práva, alebo k studenej občianskej vojne,“ tvrdí hovorkyňa Karmen Némethová.