Informovala o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na justičné zdroje. Podľa nich sa FBI o Omara Mateena zaujímala ako o jedného zo stoviek priaznivcov teroristickej skupiny Islamský štát (IS). Zatiaľ však neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy o tom, či bol masaker v Orlande politicky alebo nábožensky motivovaný, alebo išlo o prejav nenávisti voči homosexuálom.
Americký prezident Barack Obama oznámil, že streľba z gay klubu v Orlande sa vyšetruje ako teroristický čin a zločin z nenávisti. "Vieme dosť na to, aby sme mohli povedať, že išlo o akt terorizmu a akt nenávisti," povedal počas krátkeho vystúpenia v Bielom dome Obama, ktorého citovala agentúra DPA. Podľa jeho slov však zatiaľ nie je jasné, či bol strelec v spojení s teroristickými skupinami, čo by malo objasniť až ďalšie vyšetrovanie. Prezident zdôraznil, že útok na ktoréhokoľvek občana USA je útokom na všetkých Američanov.
"Máme určité náznaky, že táto osoba mala blízko k určitej ideológii. Zatiaľ nemôžeme povedať nič konkrétne," povedal zástupca FBI Ronald Hopper novinárom, na otázku či mal blízko k militantnému islamu alebo Islamskému štátu.
Televízia NBC News večer s odvolaním sa na nemenované justičné zdroje informovala, že strelec z Orlanda zatelefonoval krátko pred masakrom na núdzovú linku 911 a povedal, že prisahal vernosť vodcovi IS. Ďalšie podrobnosti neuviedla. Agentúra Reuters však citovala dvoch nemenovaných amerických predstaviteľov blízkych vyšetrovaniu prípadu, podľa ktorých zatiaľ neexistujú dôkazy o priamom prepojení medzi páchateľom a Islamským štátom či inou zahraničnou extrémistickou skupinou.
Exmanželka údajného páchateľa, ktorá sa s ním rozviedla v roku 2011, denníku Washington Post povedala, že jej bývalý muž bol psychicky nestabilnou a násilnou osobou. Často ju bil a nebol veľmi pobožný.