Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) oznámil, že jeho agenti dvakrát vyšetrovali muža, ktorý v noci na nedeľu zabil 50 ľudí v nočnom klube v meste Orlando v štáte Florida. V oboch prípadoch vyšetrovanie uzavreli po jeho vypočutí, informuje agentúra AP.
Agent FBI Ronald Hopper v nedeľu uviedol, že Omara Mateena vypočúvali v rokoch 2013 a 2014. Po prvý raz bol vyšetrovaný po tom, ako pred spolupracovníkmi hovoril o možných kontaktoch s teroristami.
V roku 2014 FBI preverovala jeho potenciálne spojenie s Monerom Mohammadom Abusalhom, prvým americkým občanom, ktorý vykonal samovražedný útok v Sýrii. Obaja žili v meste Fort Pierce na Floride. Vyšetrovatelia zistili, že ich kontakt bol len minimálny a Mateen nebol v tom čase hrozbou.
Mateen (29) sa narodil v New Yorku, jeho rodičia pochádzali z Afganistanu. Podľa FBI sa zmieňoval o teroristickej skupine Islamský štát (IS), keď krátko pred masakrom telefonoval na núdzovú linku 911.
Najvyššie postavený demokrat vo výbore Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby Adam Schiff pre agentúru AP povedal, že vyšetrovatelia zatiaľ nenašli dôkazy o priamej komunikácii medzi Mateenom a členmi IS v zahraničí.
Schiff, ktorý dostáva aktualizované informácie od federálnych vyšetrovateľov, označil za možné, že Mateen sa sám zradikalizoval, nebol však "pod velením a kontrolou IS". Kongresman však zdôraznil, že vyšetrovanie môže priniesť aj iné závery.
Starosta Orlanda medzitým oznámil, že z 50 zabitých obetí streľby v nočnom gay klube zahynulo 39 priamo na mieste a 11 ďalších podľahlo zraneniam v nemocniciach.
Dyer tiež informoval, že policajti sa pri zásahu najskôr mylne domnievali, že ozbrojenec v klube nastražil výbušniny okrem iného aj na telách obetí. Robot pyrotechnickej jednotky totiž ukázal zábery batérie pri jednom z tiel. Zdravotníci mohli vojsť dovnútra až po zistení, že batéria pochádza z niektorého zo zariadení klubu.
Išlo o najkrvavejšiu takúto streľbu v dejinách USA a najhorší útok na pôde Spojených štátov od 11. septembra 2001, uviedli americké médiá.
Prezident Barack Obama sa stretol so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a streľbu v orlandskom klube označil za "strašný masaker". Zdôraznil tiež, že hoci zatiaľ nie je jasné, čo presne páchateľa motivovalo, bol človekom plným nenávisti a jeho čin bol "aktom terorizmu a aktom nenávisti". Obama dodal, že útok na ktoréhokoľvek občana USA je útokom na všetkých Američanov bez ohľadu na etnický pôvod, náboženstvo alebo sexuálnu orientáciu.
Na Bielom dome zvesili vlajky na pol žrde, píše agentúra DPA.
Moslimskí lídri v krajine sa pridali k odsúdeniu útoku. Riaditeľ Rady pre americko-islamské vzťahy (CAIR) Nihad Awad uviedol, že to bol zločin z nenávisti a že jeho skupina netoleruje extrémizmus akéhokoľvek druhu.
"Pre takýto zločin neexistuje žiadne ospravedlnenie," povedal Awad novinárom. "Ako si niekto taký môže myslieť, že hovorí v našom mene? Je protikladom všetkého, za čím stojíme ako moslimovia a Američania," dodal s tým, že členovia LGBT komunity podporili v minulosti moslimov a tí sú dnes solidárni s touto komunitou.