Na Slovensku sa každoročne spotrebuje okolo 180 tisíc jednotiek červených krviniek, ktoré sú určené hlavne pre obete úrazov a nehôd, ľudí podstupujúcich operácie alebo pacientov liečiacich sa na nádorové ochorenia.
Pokiaľ sa rozhodnete pre darcovstvo, dbajte hlavne na to, aby ste boli oddýchnutí, fyzický stav sa totiž značne podpíše na kvalite krvi. Celý proces darovania krvi trvá od registrácie po odchod domov približne hodinu, samotný odber 5 – 15 minút, pričom sa odoberie množstvo 450 ml krvi.
Ako sa pripraviť na odber
- základom je dostatočná hydratácia, 24 hodín pred odberom by mal darca vypiť minimálne dva litre tekutín (voda, minerálka, čaj, ovocná šťava)
- ráno pred odberom je potrebné vypiť 0,5 litra tekutín, povolená je aj čierna káva
- na odber určite nechoďte nalačno, večer a tiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, smotanu, mäsové výrobky a údeniny)
- jedzte ľahké sacharidové jedlá ako ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem alebo med
- pred odberom nefajčite aspoň 6 hodín, nepite alkohol aspoň 12 hodín a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a fyzickej námahe
Čo musí spĺňať darca?
- byť vo veku od 18 do 60 rokov, pravidelný darca môže darovať krv až do veku 65 rokov. Frekvencia darovania pre mužov je 3 mesiace, pre ženy 4 mesiace
- mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg
- nesmie byť nosičom vírusu HIV
- nemôže byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C
- nemôže trpieť na iné závažné a chronické ochorenia
Kedy krv nedarovať?
- ak užívate vnútožilovo alebo vnútrosvalovo drogy teraz alebo v minulosti
- poskytujete alebo prijímate platené sexuálne služby
- v prípade pohlavného styku medzi mužmi
- v prípade promiskuitného spôsobu života a častého striedania sexuálnych partnerov
- ak užívate anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom
- pokiaľ si krvnými prípravkami liečite poruchy zrážania krvi
- pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie (ani tesne pred ňou a po nej)
Máte nárok na voľno
Ivana Horváthová, Inšpektorát práce
Zamestnávateľ by mal zamestnancovi poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Pracovné voľno patrí zamestnancovi na cestu na odber a späť a na čas na zotavenie sa po odbere, pokiaľ to zasahuje do jeho pracovného času.
Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
zdroj: Národná transfúzna služba SR