Asistentovi poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipovi Rybaničovi (24) sa podarilo dostať k účtom ministra Roberta Kaliňáka (45) aj bývalého šéfa rezortu dopravy Jána Počiatka (45). Už v piatok ho zatkla polícia a niekoľko hodín vypočúvala. Odvtedy sa po ňom zľahla zem. Novému Času sa však podarilo dostať k Rybaničovej identite a prinášame detaily.
Stratil sa profil na sociálnej sieti a na adrese trvalého bydliska nikoho nenájdete. Rybanič sa po prevalení škandálu akoby vytratil z povrchu zemského. Dvadsaťštyriročný mladík, ktorý študoval ekonomický smer na Univerzite Komenského, sa po sobotnom prepustení stiahol a zdržiava sa na neznámom mieste. Nový Čas však pozná tvár muža, ktorý tvrdí, že si po prevalení kauzy Bašternák pozrel nielen účty samotného podnikateľa, ale aj Roberta Kaliňáka. Rybanič totiž od roku 2013 pracoval v Tatra banke a staral sa o klientov s ročným obratom nad 100-tisíc eur.
V policajnej výpovedi, ktorú zverejnil Denník N, tvrdí, že poslanec Rajtár mu povedal, že má informácie o Kaliňákovi, ktorého chce opozícia odvolať. „Rozprával mi, že vyšli najavo nejaké veci ohľadom nejakého Bašternáka,“ povedal Rybanič policajtom. Po tom, ako mu saskár povedal o tom, že Bašternákovi za posledných 12 rokov vyplatili na vratkách 16 miliónov eur, mal zostať v šoku. „Po týchto – pre mňa šokujúcich – zisteniach som sa následne v práci pozrel na účty osôb Jána Počiatka, Roberta Kaliňáka, Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka,“ prezradil s tým, že informácie, ktoré zistil, posunul médiám, o čom vedel aj Rajtár. „Dôvodom, prečo som poskytol tieto informácie, bolo dianie na politickej scéne,“ dodal. Všetko vraj robil dobrovoľne a bez prísľubu odmeny z vlastnej zvedavosti.
Chcel dať výpoveď
- od roku 2013 pracoval v Tatra banke
- zo servisného prešiel na obchodného poradcu
- podľa informácií Nového Času chcel dať výpoveď už v apríli, keď ho zamestnal poslanec Rajtár
- v banke vraj trvali na výpovednej lehote, ktorá mala vypršať v týchto dňoch
Boli podobné platby u Kaliňáka bežné?
Nie je známe či banka transakciu so sumou 260 000 eur, ktorá na účet ministra mala prísť z firmy B. A. Haus, nevyhodnotila ako neobvyklú obchodnú operáciu. „Banka je povinná zbierať informácie aj o neobvyklých obchodných operáciách a ak má podozrenie, že ju klient vykonáva, mala by informovať finančnú políciu. Neobvyklou obchodnou operáciou je napríklad nezvyčajne vysoká platba, ktorú klient zrazu na účet dostal a predtým také platby nedostával. Podozrivá však pre banku byť nemusela vtedy, ak napríklad podobné platby klient dostáva pravidelne, prípadne vie klient danú sumu legitímne vysvetliť.“ vysvetlil Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.
Zuzana Povodová, hovorkyňa Tatra banky
- Radi by sme klientov ubezpečili, že ich dáta sú v bezpečí. Prístup ku klientskym účtom majú len oprávnení zamestnanci, ktorí tento prístup nevyhnutne potrebujú pre výkon svojej práce. Zároveň každá práca s klientskymi dátami je prísne kontrolovaná. To znamená, že ako banka vieme presne identifikovať, ktorý zamestnanec nakladal s ktorými klientskými dátami. Ak by sme mali ako banka podozrenie na únik klientskych dát, bezodkladne by sme vykonali kroky, ktoré by viedli k minimalizácii spôsobených škôd a k riadnemu postupu kompetentných orgánov.