Minister vnútra síce tvrdí, že je v celom prípade nevinne, no opozícia už vyhlásila, že plánuje spustiť protesty smerujúce k jeho odvolaniu práve pre kauzu Bašternák. Pred dvoma rokmi pritom rovnako pod tlakom verejnosti a po napätej atmosfére musel odísť predseda parlamentu Pavol Paška. Bude ho Kaliňák nasledovať?
Už od víkendu minister čelí obvineniam, že dostal od bývalej firmy podnikateľa Ladislava Bašternáka B. A. Haus 260-tisíc eur ako splátku pôžičky. Biznismena pritom prešetrujú kriminalisti pre dvojmiliónové vratky DPH. Včera popoludní Kaliňák prvýkrát otvorene prehovoril a tvrdí, že opozícia aj médiá šíria klamstvá. „Bojí sa pán Matovič, ktorý je jediným dodnes udsvedčeným daňovým podvodníkom, ktorý deň pred daňovou kontrolou previedol svoju firmu na bieleho koňa a zničil časť účtovníctva. Rybanič s úmyslom poškodiť niektoré informácie zamlčal, aby tak spolu s SaS a niektorými novinármi mohol pokračovať v týchto ničím nepodložených obvineniach,“ povedal minister vnútra. Podporu mu však vyjadrili vládne strany.
Protesty
Opozícia, ktorá o kauze Bašternák informuje už niekoľko mesiacov a Kaliňáka sa pre ňu už snažila odvolať, plánuje začať protesty v uliciach. Opäť sa chystajú aj na Kaliňákovu hlavu v Národnej rade.
Veľké smerácke meno sa pritom z politiky muselo porúčať naposledy na konci roku 2014. Po prevalení kauzy predraženého piešťanského cétečka sa spustili masové protesty, po ktorých padol dlhoročný straník a predseda parlamentu Pavol Paška. „Chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach,“ vysvetľoval v osudnú noc.
Podľa politológa Tomáša Koziaka má Kaliňák silnejšiu pozíciu v Smere, ako mal Paška. „Na verejnosti je vnímaný pozitívne, vedie ľudovú politiku, je milovníkom žien, jeho preferencie boli v každých voľbách vysoké. To sa nedá povedať o Paškovi, ktorý vystupoval vždy arogantne,“ povedal odborník. Podľa neho je bratislavská vetva Smeru, kam spadá aj Kaliňák, silnejšia ako košická. „Premiér však vie pracovať s verejnou mienkou a ak by boli protesty proti Kaliňákovi, nie je celkom isté, ako by sa zachoval,“ povedal Koziak.
Čo potopilo Pavla Pašku
1. Postavil sa za Slotu
Obhajoval absentéra Jána Slotu. Po tom, ako novinári poukázali na to, že prezenčku podpísal namiesto šéfa národniarov Rafael Rafaj, odmietol Paška ako predseda parlamentu ukázať zábery z Národnej rady a po stretnutí so Slotom vyhlásil, že je všetko v poriadku.
2. Utopené milióny?!
Váhostav Juraja Širokého dostal za Paškovho šéfovania aj projekt výstavby garáží pod Bratislavským hradom. Projekt zhltol desiatky miliónov eur a Paška ho chcel neustále rozširovať, napríklad aj o ubytovňu pre poslancov, hoci zákonodarcovia dostávajú paušálne náhrady viac ako 1 600 eur.
3. Zabarikádoval parlament
Na parlamentné chodby dal namontovať dvere s elektronickými zámkami, aby „ochránil“ poslancov pred nepríjemnými otázkami novinárov. Zariadil, že zástupcovia zákonodarného zboru majú pokoj aj v parlamentnom bufete.
4. Toleroval alkohol v parlamente
Odmietol riešiť zjavne opitých poslancov Smeru v parlamente. Keď sa opozícia snažila počas nočného rokovania v uplynulom volebnom období odvolať premiéra Fica, v Národnej rade sa veselo popíjalo. Problém odmietol riešiť s tým, že parlament nie je fabrika, kam chodí človek na šiestu a pichne si.
5. Sivá eminencia zdravotníctva
O Paškovi sa hovorilo ako o hlavnej páke slovenského zdravotníctva. On všetko popiera.
6. Ľudia kričali - odstúp
V novembri 2014 sa na námestiach vo viacerých mestách konali demonštrácie, kde ľudia žiadali odstúpenie Pavla Pašku pre rozkrádania v zdravotníctve. Ten po dvoch dňoch odstúpil z pozície šéfa parlamentu.
Prešľapy ministra vnútra
1. Hedviga Malinová
Hneď na začiatku prípadu vystúpil ako čerstvý minister na tlačovej konferencii a ukazoval detaily zo spisu, čo robiť nemal. Hedvigu označil za klamárku, no Kaliňákove tvrdenia sa v priebehu vyšetrovania nedokázali. Prípad je teraz pred maďarským súdom, lebo Hedviga zmenila občianstvo a požiadala o presun prípadu. Slovenská strana vyhovela, lebo takto sa skôr dostane do stratena.
2. Výbušnina v lietadle
V januári 2010 Kaliňákovi policajti poslali v batožine nič netušiaceho Štefana Gondu výbušninu do Írska, keď neúspešne cvičili jej hľadanie. V Írsku Gondu policajti zatkli pre podozrenie z terorizmu. Kaliňák sa Gondovi ospravedlnil a ministerstvo vnútra mu vyplatilo bolestné 18-tisíc eur.
3. Mafiáni v polícii
- Kaliňák priznal, že medzi platenými policajnými agentmi sú aj mafiáni a kriminálnici. Jedným z nich bol bývalý sýkorovec a šesťkrát odsúdený Jozef Drag. Kaliňákovým argumentom bolo, že keď má pod kontrolou hlavu skupiny, tak kontroluje celú mafiu.
4. Rekonštrukcia Klientskeho centra verejnej správy
Bývalú predajňu Ikea a naposledy trh pod strechou si Kaliňákovo ministerstvo vybralo ako sídlo integrovaného Klientskeho centra verejnej správy v Bratislave. Aby obišli zákon o verejnom obstarávaní a nemuseli robiť tender, podpísali s rakúskymi majiteľmi dohodu o prenájme a potom o rekonštrukcii, lebo vraj oni majú na ňu autorské práva. Následne takmer celú budovu strhli a postavili nanovo.
5. Reforma ESO
Reforma verejnej správy na Kaliňákov spôsob. Okrem zopár klientskych centier sa fungovanie nezmenilo. Malo sa ušetriť 700 miliónov, no vo verejnej správe pracuje každý rok o tisíc ľudí viac. Počty majú stúpať aj ďalej na 231 115 ľudí v roku 2017.