Tropické hodnoty predpovedá Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke.
Tento rok je podľa klimatológa Petra Kajabu zatiaľ chudobný na tropické dni. „Doteraz sme mali len štyri takéto prípady, kedy naše meteorologické stanice namerali 30 stupňov Celzia a viac,“ priblížil Kajaba v tlačovej správe SHMÚ.
Tropické dni ústav zaznamenal 28. mája v Moravskom Svätom Jáne a o deň neskôr na východnom Slovensku v Kamenici nad Cirochou, Michalovciach a v Moldave nad Bodvou. Meteorologické leto sa začalo 1. júna.
Štatistiky SHMÚ ukazujú, že najskorší nástup tropických dní bol zaznamenaný v roku 1962, konkrétne 24. apríla. Tropický deň bol vtedy pozorovaný na meteorologickej stanici Číž.
Naopak, najneskôr bol prvý tropický deň zaznamenaný v roku 1974, a to až 6. júla, aj to len na niektorých meteorologických staniciach na západnom Slovensku, doplnil Kajaba.
WMO upozornila na pokračujúce otepľovanie
Svetová meteorologická organizácia (WMO) varuje pred "zásadnou zmenou", ku ktorej dochádza vo svetovom podnebí, a pred pokračujúcim otepľovaním, sprevádzaným nedávno nezvyčajne výdatnými dažďovými zrážkami v častiach USA a Európy. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AP.
WMO upozornila na údaje, ktoré v pondelok zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ukazujú, že tohtoročný máj bol najteplejším májom, odkedy sa robia záznamy, a že jar na severnej pologuli bola doteraz najteplejšou jarou.
Riaditeľ WMO pre globálnu klímu David Carlson povedal, že podľa nových údajov bolo 370 uplynulých mesiacov teplejších, ako boli dovtedajšie priemerné teploty celosvetovo. WMO uviedla, že fenomén El Niňo je možné viniť z nedávneho nárastu teplôt iba čiastočne.
Osobitne teplo bolo podľa WMO v Arktíde, kde tento jav viedol k skorému nástupu topenia sa ľadu v Arktickom mori.