Nový Čas u odborníkov aj v bankách zisťoval, kto všetko o peniazoch a transakciách na našom osobnom účte vie, kto doň môže nazrieť a čo sa stane, ak zamestnanec banky poruší bankové tajomstvo.
Náš bankový účet podlieha bankovému tajomstvu. Prípad ministra Kaliňáka však ukázal, že nahliadnuť do účtov nie je úplne nemožné. Podľa hovorkyne VÚB Aleny Walterovej „banka prideľuje prístupové práva k údajom, ktoré sú predmetom bankového tajomstva (teda aj k účtom) len tým zamestnancom, ktorí ich nevyhnutne potrebujú pre výkon svojej práce. Okrem toho banka vie každý prístup na účet skontrolovať“. Samovoľné nazeranie do účtov nie je povolené, upozorňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
„Všetci zamestnanci prechádzajú pravidelnými školeniami, nemôžu pozerať na účty klienta kedykoľvek.“ Ak k porušeniu bankového tajomstva dôjde, hrozí sankcia. „Preukázané úmyselné porušenie bankového tajomstva štát sankcionuje príslušným trestom s určenou trestnou sadzbou v zmysle Trestného zákona,“ vysvetlil Juraj Štefanovič z ČSOB.
Za účet zaplatíme ročne aj 70 eur!
Maroš Ovčarik, Finančný kompas
- V tomto konkrétnom prípade zlyhal zrejme ľudský faktor, za čo bude zrejme daný zamestnanec niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Banky by však za nemalé poplatky za účty, ktoré od klienta za rok vyberú, mali spraviť maximum pre bezpečnosť peňazí aj informácií o klientoch.
Kto nazerá do našich účtov?
1. Bežní klienti
- sú spravované v niektorých z bežných pobočiek
- prístup k účtu majú pobočkoví pracovníci na celom Slovensku - aby teda klient mohol s účtom nakladať kdekoľvek, v ktorejkoľvek pobočke
- ich vstup na konkrétny účet je monitorovaný a vždy musí byť zdôvodnený a hlavne na základe pokynu klienta
2. Privátni klienti
- privátni klienti sú klienti, ktorí majú v banke väčšiu sumu peňazí, rádovo zvyčajne v 100 000 eurách
- prípadne ich banka zaradila do privátneho segmentu na základe iných kritérií
- prístup na účty privátnych klientov bežne nemajú pracovníci pobočiek, len privátny bankár, ktorý daného klienta spravuje
- okrem neho len úzky okruh zamestnancov banky
Pozor!
- Každá banka má interné pravidlá, podľa ktorých sa riadi.
- Každý zamestnanec by mal mať prístupy do bankového systému presne podľa toho, s akými informáciami v rámci pracovnej náplne pracuje a aké zásahy do bankového systému v rámci pracovnej náplne vykonáva.
Kto ešte?
- To, že máte manžela, ešte automaticky neznamená, že môže narábať s vaším účtom. Je to právo len majiteľa, spolumajiteľa alebo disponenta účtu (nemusí byť rodinný príslušník).
- Ak majiteľ účtu zomrie, je vhodné, aby pozostalí banku o úmrtí informovali predložením úmrtného listu. Banka následne účet zosnulého zablokuje a odo dňa blokácie ho vedie zdarma až do dedičského konania. Prostriedky na účte sa budú naďalej úročiť.
- Pokiaľ mal účet viacerých majiteľov, banka účet neblokuje a ostatní majitelia s ním môžu narábať. Ak mal účet len jedného majiteľa a disponentov, po smrti majiteľa disponenti s účtom narábať nemôžu.
Kedy vás banka preverí?
Banka je zo zákona povinná zbierať informácie o neobvyklých transakciách. Ak teda na vašom účte zaznamená neobvykle vysokú sumu a má podozrenie, že by ste mohli vykonávať neobvyklú obchodnú operáciu, mala by informovať finančnú políciu.
„Neobvyklou obchodnou operáciou je napríklad nezvyčajne vysoká platba, ktorú klient zrazu na účet dostal, a predtým také platby nedostával. Podozrivá však pre banku byť nemusela vtedy, ak napríklad podobné platby klient dostáva pravidelne, prípadne vie klient danú sumu legitímne vysvetliť,“ ozrejmil Ovčarik.
Zamestnancovi hrozí trest až 3 roky väzby
Milan Ficek, právnik
Ak má klient podozrenie, že došlo k úniku informácií z jeho účtu, môže podať trestné oznámenie. Ak informácie vynesie zamestnanec banky, hrozí mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V zmysle zákona sa jedná o prečin. Predmetom bankového tajomstva sú všetky informácie a doklady o záležitostiach týkajúcich sa klienta banky, ktoré nie sú verejne prístupné. O tieto informácie však môžu žiadať viaceré inštitúcie medzi ktoré patrí aj Kriminálna polícia, Slovenská informačná služba či Protimonopolný úrad.