Presne na 23. júna je totiž vo Veľkej Británii naplánované referendum o zotrvaní alebo odchode Ostrovanov z Európskej únie. Samotní Briti však začínajú meniť kurz. Kým ešte pred pár týždňami si väčšina z nich odchod nepriala, posledné prieskumy ukazujú poriadnu zmenu nálad. Na osamostatnenie včera nabádal aj najpredávanejší denník The Sun. Ako ovplyvní Brexit Slovensko?!
Na jednej strane samostatnosť a neviazanosť európskymi nariadeniami, na strane druhej ekonomické straty, ktoré krajina nemusí rozdýchať niekoľko rokov. Do Európskej únie totiž doteraz takmer vždy štáty len pribúdali. Od roku 1985, keď sa pre odtrhnutie rozhodlo Grónsko, ktoré bolo súčasťou Dánska, sa podobné okamihy nezopakovali. Zástancovia Brexitu argumentujú možnosťou slobodného rozhodovania a národnou suverenitou, pričom za hlavný dôvod na odchod mnohí považujú práve prichádzajúcich migrantov. Nejde pritom o tých prichádzajúcich z Ázie či Afriky, ale práve o tých z východnej Európy.
Návod pre ďalších
Šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová tvrdí, že tábor za vystúpenie Británie z EÚ nepovedal úplne presne, akú predstavu ekonomického modelu by mala po vystúpení krajina zvoliť. Sám britský premiér David Cameron označil takýto krok za skok do temnoty. Nikto totiž podľa neho nebude môcť zabezpečiť Britom prístup k voľnému trhu v eurozóne a stabilitu na trhu práce. Rozhodnutie Ostrovanov môže byť akýmsi návodom pre ostatné krajiny.
Odchod Británie z EÚ sa však neudeje zo dňa na deň. Predseda Európskej rady Donald Tusk pre denník Bild povedal, že proces ukončenia obchodných vzťahov medzi Britániou a EÚ zaberie zhruba dva roky. „Ďalších minimálne päť rokov budú trvať rokovania o nových vzťahoch,“ dodal. Novú dohodu medzi Londýnom a EÚ musí schváliť nielen Európsky parlament, ale každá zo zvyšných 27 členských krajín Únie. Aj v prípade, že by Briti nakoniec v EÚ zotrvali, podľa februárovej dohody sa nikdy nestanú súčasťou „európskeho superštátu“, obmedzia prístup do svojho sociálneho systému, obmedzia detské prídavky pre zahraničných zamestnancov a krajina nikdy neprijme euro.
Komplikácie pre Slovákov
Odchod Veľkej Británie z EÚ by mohol negatívne vplývať aj na slovenskú ekonomiku. A to cez zahraničný obchod, ktorý je pre nás dôležitý. Podľa ekonomického analytika Vladimíra Vaňa zo Sberbank sa pritom môžu obchodné vzťahy ešte viac posilniť po tom, ako sa spustí výroba v novej automobilke Jaguar. „Úlohu Veľkej Británie pre Slovensko by som nezľahčoval. Nielen kvôli investícii storočia, ktorou je Jaguar. Stretol som sa napríklad s investormi z Japonska, ktorí si prvýkrát všimli Slovensko, keďže automobilka je súčasťou globálnej expanzie,“ uviedol Vaňo. Pripomína, že ešte vlani sa objem priameho exportu do Británie zvýšil na 5,5 % z celkového vývozu. V prvých mesiacoch tohto roka už to bolo viac než 7 %, čo zaradilo Britániu hneď za Poľsko, ako nášho štvrtého najdôležitejšieho partnera.
V Británii pritom podľa čísiel z Eurostatu pracuje takmer 100 000 Slovákov aj vďaka voľnému pohybu osôb, ktoré v EÚ funguje. Mnohí pracujúci predstavujú pre Angličanov lacnú pracovnú silu, no bežní ľudia im pripisujú „kradnutie“ práce domácim. „V tomto smere by sa mohol proces vstupu do Veľkej Británie, respektíve na jej pracovný trh v určitom smere skomplikovať. Mohla by sa zvýšiť byrokratická záťaž pre takýchto žiadateľov,“ uviedol analytik spoločnosti Trim Broker Dominik Hapl pre aktuality.sk.
Brexit ovplyvní naše predsedníctvo
Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka tvrdí, že výsledok britského referenda o vzťahu Británie s EÚ jednoznačne ovplyvní naše predsedníctvo. „Bez ohľadu na to, ako referendum dopadne, EÚ a Británia budú musieť nanovo nastaviť svoje vzťahy,“ uviedol hovorca Peter Stano. V prípade, ak sa Británia rozhodne odísť, tak by prišla o mnohé práva a výhody, ktoré jej z členstva vyplývali. „Na upravenie týchto nových vzťahov bude treba náročné vyjednávania a rokovania a prípravu nových európskych zmlúv a zákonov,“ dodal Stano. Podľa neho však v žiadnom prípade nepôjde o posledné predsedníctvo. „Vystúpením jedného člena by, samozrejme, nezanikla celá Únia,“ pripomenul.
Stratíme všetci
Grigorij Mesežnikov,politológ
- Pre EÚ to bude najväčší otras v histórii, nielen politický, ale najmä ekonomický. Doplatia na to aj Slováci v rámci obchodných vzťahov s Veľkou Britániou, ale aj tí, ktorí tam žijú a pracujú. Európska únia sa však určite nerozpadne, hoci sa bude musieť vytvoriť model, aby sa zo spoločenstva neoplatilo odchádzať.
Prieskum: Briti chcú odchod z EÚ
The Times
46 % - odchod z EÚ
39 % - zotrvanie v EÚ
11 % - nerozhodnutí
4% - nepôjdu hlasovať
The Daily Telegraph
Zástancovia Brexitu - 49 %
odporcovia - 48 %
nerozhodnutí 3%
Prieskum Agentúry ICM pre The Guardian
za odchod EÚ - 53 %
za zotrvanie - 47 %
Prečo chcú Briti vystúpiť z EÚ
- pokračujúca integrácia Európy do federálneho štátu
- narastajúci objem regulácií z Bruselu
- migranti prichádzajúci najmä z východnej Európy, ktorí zneužívajú sociálny systém
- vzrastajúci vplyv Nemecka a pomoc Grécku
- snaha izolovať sa od spoločnej meny
Čo po odchode z EÚ čaká Britov podľa premiéra Camerona
- oslabenie libry
- zdraženie dovoleniek
- zvýšia sa ročné náklady na potraviny pre rodiny
- rok trvajúca recesia
- britská ekonomika príde o pol milióna pracovných miest
- zníženie dôchodkov
- menej peňazí do zdravotníctva
Reakcie svetových lídrov
Francois Hollande, francúzsky prezident
Z ekonomického hľadiska to bude zlá správa tak pre Spojené kráľovstvo,
ako aj pre svet, nielen pre Európu.
Donald Tusk, predseda Európskej rady
- Obávam sa , že Brexit môže byť začiatkom deštrukcie nielen EÚ, ale aj celej tzv. západnej politickej kultúry. Vystúpenie Británie z Európskej únie zhorší geopolitickú situáciu krajiny. Vláde v Londýne potrvá najmenej sedem rokov, kým uzavrie rokovania o nových vzťahoch s európskym blokom.
Wolfgang Schäuble, nemecký minister zahraničia
Nie je síce možné presne predpovedať, čo sa stane v stredno- a dlhodobom
časovom horizonte, ale už teraz je jasné, že takýto výsledok spôsobí obrovské škody Európe. Jeho dôsledky najviac pocítia práve obyvatelia Británie.
Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie
- Ak sa rozhodnú vystúpiť z EÚ, budú si musieť zvyknúť na to, že sa prístup
k nim na kontinente zmení. Už nebudú členmi bloku, ale cudzincami so
všetkým, čo to prináša.
Barack Obama, americký prezident
- Veľká Británia by nebola schopná dohodnúť niečo s USA rýchlejšie ako EÚ. Mohlo by to byť päť až desať rokov, kým budeme schopní niečo v obchodnej dohode dosiahnuť. Británia by sa mohla ocitnúť na konci radu v rokovaniach.
Robert Fico, slovenský premiér
Možno to dopadne tak, že eurozóna bude žiť svoj intenzívny integračný život a ostatné členské krajiny budú voľne spolupracovať a budú súčasťou nejakého zväzku. Sú krajiny, ktoré sa domnievajú, že dokážu prežiť aj bez Európskej únie, ale to sa týka veľkých štátov. Malé považujú Úniu za svoj životný priestor, rovnako ako Slovensko.