Päť tipov, ako sa pýšiť nádhernými muškátmi
12. 5. 2008, 6:00 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: Nový Čas
SLOVENSKO - Čas muškátov prichádza. Tieto roztomilé kvety bývajú ozdobou nejedného balkóna či domu.
Zdroj: Nový Čas
Zdroj: Nový Čas
Zdroj: Nový Čas
Galéria k článku
Pri správnej starostlivosti pritom vydržia aj niekoľko rokov. Muškáty milujú teplo, tieň a dostatok vody. „Na okná je najlepšie dať ich vtedy, keď je už dostatočné teplo. Ideálne obdobie je po 15. máji,“ povedala pestovateľka Eva Pošvářová. Vždy obľúbené muškáty delíme na ťahavé a vzpriamené a rozlišujú sa podľa toho, či prevísajú z balkónov, alebo zdobia záhrady domov v kvetináčoch.
Ťahavé muškáty
Prevísajú cez priečelia balkónov. Vhodné sú najmä do mesta, kde skrášľujú balkóny aj na najvyšších poschodiach. Dĺžkou presahujú jeden meter.
Rodonit Táto odroda patrí k plnokvetým muškátom, ktoré dosahujú dĺžku až jedného metra. Má drsnejšie listy. Vyskytuje sa v rôznych odtieňoch. | |
Lila Muškát má jednoduché, redšie kvety. Narastie až do dĺžky 120 centimetrov. Existuje aj v červenej, ružovej a bielej farbe. |
Vzpriamené muškáty
Nazývajú sa aj „babičkovské“. Typické sú skôr pre vidiek. Znesú viac slnka než previsnuté muškáty. Rastú do výšky približne 40 centimetrov.
Muškát červený Klasika, je najznámejším svojho druhu. Kvitne najbohatšie zo všetkých muškátov. Obľúbený je najmä pre svoju nenáročnosť. | |
Muškát pásikavý Vznikol vyšľachtením bieleho a červeného muškátu. Je typický pekným vzrastom a rovnomerným vývojom. |
ABY BOLI KRÁSNE A VOŇAVÉ:
1. Svetlo
V žiadnom prípade ich nevystavte priamemu slnku. Položte ich do polotieňa, kde na ne bude občas prekukovať slnko. Muškáty potrebujú teplo, nie sucho.
2. Polievanie
Zemina musí byť primerane vlhká. Polievať ich treba obvykle dvakrát týždenne. Keď je sucho, aj častejšie. S vodou to však neprežeňte, aby nezhnili.
3. Hnojenie
Muškáty by sa mali hnojiť raz do týždňa. Ideálne sú hnojivá pre kvety s obsahom draslíka v kombinácii s dusíkom, ktorý sa používa na zeleň a zelené časti rastlín.
4. Teplota
Na jeseň ich umiestnite na chladné svetlé miesto. Vhodná je napríklad veranda, pivnica s oknom alebo studený kút izby. Teplota by nemala byť nižšia než 10 stupňov.
5. Strihanie
Muškátom sa zastriháva hlavička vo februári, aby zapustili bočné výhonky. A potom koncom leta, keď odkvitne hlavička, aby mohol vyrásť nový puk.
Autor: © Nový Čas