Jeho prejav si vypočuli okrem poslancov aj viacerí členovia vlády a veľvyslanci. "Nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Ale chcem zdôrazniť, že ak má SR takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky. Asi niet osoby, ktorá by uverila, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom, politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť?" pýtala sa hlava štátu.
"Predstavte si, že sa daňové orgány alebo orgány činné v trestnom konaní dopracujú k nejakému výsledku o dva, tri alebo o päť rokov. Posilní to dôveru v právny štát? Netreba sa preto čudovať otázkam ľudí, či máme skutočne nezávislú políciu, inšpekciu či prokuratúru. Ak áno, spoločnosť očakáva výsledky. A reálne, pochopiteľné vysvetlenie neobjasnených káuz," povedal Kiska.
Prezident tiež tvrdí, že prípadné vyvodenie politickej zodpovednosti nemá byť koncom, ale len začiatkom hľadania spravodlivosti a pravdy o vyslovených podozreniach. "Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať," myslí si. Takto to podľa jeho slov funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike, nie však na Slovensku.
Poslancov, vládu a politické strany preto Kiska požiadal, aby hľadali urýchlene také inštitucionálne a politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom nádej, vieru a sebavedomie, že "je prakticky vylúčené, aby sa ešte niekedy politika zamiešala do daňových a policajných úradov a že už žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané".
Na margo vzťahov koalície a opozície Kiska uviedol, že v parlamentných voľbách nezískal žiaden politický prúd dominantnú prevahu ani nezískal dominantnú prevahu žiaden program alebo myšlienka. "Preto si myslím, že súčasná vláda by sa nemala spoliehať na to, že k nej dnes neexistuje reálna politická alternatíva. Ale ani súčasná demokratická opozícia by sa nemala spoliehať na to, že ak vláda nebude úspešná, tak ju automaticky vymení. Takáto jednoduchá dvojčlenka dnes neplatí," zdôraznila hlava štátu.
Podľa jeho slov situácia nie je dobrá. "Štyria z piatich dospelých ľudí si myslia, že náš štát ovláda zopár oligarchov. Dôvera ľudí v štát spadla na nové minimá. Chcem vážne varovať, že ak bude tento trend pokračovať, po budúcich voľbách môže byť problematické, ak nie nemožné, zostaviť vládu z demokratických politických strán," podotkol.