Jednohlasne o tom rozhodol vo štvrtok, keďže Šimkovičová porušila rokovací poriadok hlasovaním za iného poslanca. "Ďalšie rokovanie výboru bude na budúci utorok, kde už bude pozvaná aj pani Šimkovičová," povedal po výbore jeho predseda Richard Raši (Smer-SD). Šimkovičová príde vysvetliť, prečo hlasovala za Rastislava Holúbeka (nezaradený). Za toto porušenie rokovacieho poriadku jej hrozí pokuta 1000 eur aj výzva na vzdanie sa mandátu. Nikto jej však mandát vziať nemôže, ak sa ho sama nevzdá.
"Mandátový a imunitný výbor môže prijať uznesenie, v ktorom skonštatuje porušenie rokovacieho poriadku a uloží pokutu vo výške 1000 eur. Ale môže prijať aj uznesenie, v ktorom vyzve národnú radu, aby vyzvala poslankyňu Šimkovičovú k vzdaniu sa mandátu. Ale táto výzva nie je vynútiteľné, zostáva to na rozhodnutí poslanca," zhrnul Raši.
Šimkovičovú na vzdanie sa mandátu vyzvalo pôvodne hnutie Sme rodina, ktoré tiež informovalo o jej hlasovaní za Holúbeka. Poslankyňa sa k hlasovaniu priznala, označila ho za nováčikovskú chybu, ale mandátu sa vzdať nemieni. "Mandátu sa nevzdám. Išlo o hlasovanie o prívesných vozíkoch, na ktorom sme sa celé hnutie vopred dohodli, že hlasujeme za. Kolega bol spravodajca a zabudol si kartu, keďže rečnil z pultu. Rukou ukázal, že hlasuj. A ja si plne priznávam svoju nováčikovskú chybu, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík," odpovedala Šimkovičová s tým, že za chybu sa bude zodpovedať.
Podobný prípad sa stal v roku 2009, keď vtedajšia opozičná poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová hlasovala za svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Radičová si uznala chybu a vzdala sa poslaneckého mandátu. Mandátový a imunitný výbor tak prípad riešiť nemusel.