Na pôde NR SR predniesol správu o stave republiky, v ktorej sa obul do korupcie v politike, nárastu extrémizmu a upozornil aj na fakt, že ľudia na Slovensku prestávajú veriť politikom. Neobišiel ani aktuálnu situáciu okolo ministra vnútra Roberta Kaliňáka (45). Jeho odkaz mnohých ľudí príjemne prekvapil. Prezident Andrej Kiska si počas svojej správy o stave republiky dával veľký pozor, aby nehovoril konkrétne mená. Napriek tomu sa ľudia, ktorých mal na mysli, museli v jeho slovách nájsť.
„Asi niet osoby, ktorá by uverila, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti,“ povedal Kiska s odkazom na tvrdenie Ladislava Bašternáka, že za sedem bytov v Bratislave zaplatil 12 miliónov v hotovosti. Plénum ho za tieto slová ocenilo potleskom. Vyvodenie politickej zodpovednosti podľa neho nie je riešením kauzy, ale gestom slušnosti. „V prípade, že sú podozrenia, ktoré sa nevyvrátia, tak áno. Ale v tomto prípade som všetky podozrenia vyvrátil,“ reagoval Kaliňák. Prezident aj na tomto príklade ilustroval fakt, že občania Slovenska už strácajú dôveru v políciu aj prokuratúru.
„Máme skutočne nezávislú políciu a prokuratúru?“ pýtal sa Kiska. Politológ Ján Baránek hovorí, že toto bolo zatiaľ najlepšie prezidentovo verejné vystúpenie. V jeho doterajších vystúpeniach mu totiž chýbalo konkrétne pomenovanie situácie. „Konečne sa venoval korupcii, oligarchom a týmto veciam do tej miery, do akej je to potrebné. Povedal konečne ľuďom, ako to je, že tu vládnu oligarchovia a že my sme len nevoľníci v štáte oligarchov,“ hodnotí Baránek.
Prezidentov prejav
1. Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešenie kauzy, ale je gestom slušnosti.
Prezident týmto výrokom medzi riadkami povedal, že odchod Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra by považoval za slušnosť.
2. Koľko občanov si myslí, že polícia a prokuratúra nepodliehajú tlakom a že sa na ich prácu dá spoľahnúť...
Polícia napriek podozreniam z daňových únikov poriadne nevyšetrila podozrivé vratky na DPH pre Ladislava Bašternáka. Existuje podozrenie, že ho kryl priamo Kaliňák.
3. Hľadajte urýchlene také riešenie, ktoré ľuďom vráti dôveru, že žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané.
V prejave Kiska okrem iného spomenul, že až štyria z piatich ľudí u nás si myslia, že Slovensko ovláda zopár oligarchov. Upozornil, že politické špičky sú prepojené s veľkopodnikateľmi.
4. Potrebujeme nezávislé a silné verejnoprávne médiá.
Narážka na spor vo vládnej koalícii týkajúci sa zvyšovania koncesionárskych poplatkov. SNS si totiž kladie podmienku, že by ocenila väčšiu kontrolu nad verejnoprávnou televíziou.
5. Takzvaný diktát Bruselu je prázdny politický slogan.
Prezident vo svojom prejave naznačil, že dôležité politické rozhodnutia aj tak spočívajú na pleciach národných vlád, a preto je nezmyselné vyhovárať sa na zlých euroúradníkov v Bruseli.
Kaliňákovi hrozí pokuta 36 000!
Minister vnútra Robert Kaliňák (45) sa v týchto dňoch rozhodne nenudí. Len v pondelok musel vysvetľovať, prečo mu na účet chodili státisíce eur od firmy, s ktorou bol spojený aj Ladislav Bašternák, podozrivý z daňových podvodov. Najnovšie si ho na mušku zobrali opoziční poslanci. Podľa nich totiž Kaliňákovo majetkové priznanie nesedí. Nepriznal záväzky od Bašternákovej firmy a pôžičku 500-tisíc.
„Podľa zákona mal tieto transakcie – oznámiť. V oznámeniach za roky 2013 a 2014 však takéto záväzky nie sú,“ vysvetľuje poslanec za SaS Ľubomír Galko. Podľa poslankyne za OĽaNO Veroniky Remišovej minister vnútra porušil ústavný zákon. „Od všetkých občanov žiada dodržiavanie zákonov, no pán minister sa zjavne cíti nad zákonom,“ povedala. Majetkové priznania sú podľa nej jediným nástrojom, ako si ľudia môžu skontrolovať, či sa verejní funkcionári neoprávnene neobohacujú.
„Žiadame, aby výbor dôkladne preskúmal, čo minister na papieri priznal a čo minister v skutočnosti dostal,“ uzavrela Remišová. Za každý rok porušenia tejto povinnosti mu hrozí pokuta vo výške troch mesačných platov. Za to, že v roku 2013 nemal Igor Matovič prerušenú živnosť, dostal pokutu vo výške šiestich mesačných platov.