Sokoliar sa stará o niekoľko operencov, o dva samce orla skalného, Loba (5) a Joka (15) a tiež o sovu plamienku driemavú - Evelin (3). Snaží sa im vytvoriť také podmienky, aby boli spokojné a aby v nich rozvíjal ich prirodzené inštinkty.
K poľovníctvu a nakoniec sokoliarstvu priviedla Petra Mihuca láska k prírode, je aj členom Slovenského klubu sokoliarov. Človek je podľa jeho slov dravcom len partner. „Orol sa ako dravec rozhoduje sám. Má rôzne povahy a podľa toho aj predpoklady,“ vraví chovateľ. Pokračuje, že orly nepočúvajú na slovo ako pes, keď zakričí, ignorujú ho. „Nie som ich pánom, chovateľa považujú len za dobrého kamaráta, s ktorým občas aj súperia,“ uviedol Mihuc.
Čo sa týka stravy, potrebujú tieto operence kvalitné surové mäso, niekedy im však stačí málo. Keď lietajú viac, tak skonzumujú vyše 200 gramov, hlavnou zásobárňou sú kurčatá vyradené z chovov. „Keď orol loví, prebudí sa v ňom inštinkt, neraz na to doplatí aj zranením. Stáva sa, že orol zaletí z dohľadu, hovoríme tomu, že zblúdil. Nakoniec ho treba dohľadať,“ hovorí sokoliar a dodáva, že všetko je o dôvere.
„Akceptuje ma ako partnera a nemá problém sa vrátiť na rukavicu. Pri dlhodobom chove ma samce pokladajú dokonca za samicu. V čase toku samec žiarli na konkurenciu,“ vysvetlil chovateľ. Dravce momentálne preperujú (menia perie) a držia sa v pokoji. Šetria energiu na obnovu peria, lovia len vtedy, keď na to majú. „Ich predpokladmi sú vynikajúci zrak, letová technika a dokonalé zbrane - pazúry a zobák,“ dodal na záver Mihuc.
OROL SKALNÝ
Orly voľne žijúce v prírode lovia hraboše aj líšky, čo je niekedy aj desaťnásobok ich hmotnosti. V EÚ a na Slovensku platia pre ochranu týchto majestátnych, voľne žijúcich dravcov prísne pravidlá. V prípade nájdenia zraneného dravca treba volať číslo 112. Možno aj vďaka tomu sa môžeme pochváliť, že sme krajinou, kde hniezdi niekoľko druhov orlov a žijú vlci či rys.