Polícia okamžite zadržala podozrivého, ktorého identifikovala ako záhradníka Tommyho Maira (52). Dôvodom tohto útoku by mohlo byť budúcotýždňové hlasovanie o zotrvaní Británie v EÚ. Coxová totiž bola obhajkyňou zotrvania a viacero svedkov naznačilo, že útočník mal byť zástancom takzvaného brexitu. „Stratili sme veľkú hviezdu,“ povedal v reakcii na vraždu Jo Coxovej britský premiér David Cameron (49). Veľká Británia smúti, väčšina vlajok na štátnych budovách visí na pol žrde.
Krajinu na budúci týždeň vo štvrtok čaká referendum, v ktorom sa rozhodne, či zostane členom Európskej únie alebo z nej vystúpi. Coxová bola horlivou zástankyňou zotrvania Británie v EÚ, aj preto sa okamžite po jej vražde začalo špekulovať o tom, že motívom boli práve jej politické postoje. „Vystrelil raz, druhý raz, potom spadla na zem, naklonil sa nad ňu a ešte raz vystrelil,“ opisoval incident pre stanicu BBC očitý svedok.
Muž v bielej šiltovke, ktorého polícia identifikovala ako Tommyho Maira, podľa ďalších svedkov kričal Britain first (Británia prvá, pozn. red.), čo je aj označenie krajne pravicového zoskupenia, ktoré sa usiluje o odchod Británie z EÚ. Podpredsedníčka hnutia Jayda Fransenová však odmietla, že by jej organizácia mala s útokom čokoľvek spoločné, a označila čin za maximálne nechutný.
Manžel zavraždenej Brendan Cox pár hodín po hroznej udalosti uviedol, že by si jeho žena v tejto chvíli želala len dve veci. „Aby boli naše drahé deti zahrnuté láskou a aby sme sa všetci zjednotili v boji proti nenávisti, ktorá ju zabila,“ cituje Coxa BBC. Dodal, že nenávisť nemá svetonázor, rasu ani náboženstvo, je len jedovatá. Vraždu Coxovej odsúdili aj mnohé svetové osobnosti na čele s americkou kandidátkou na prezidentku Hillary Clintonovou. Kráľovná Alžbeta II. pošle Brendanovi Coxovi osobnú kondolenciu.
Zostane Británia v EÚ?
Vražda poslankyne môže pohnúť očakávaným výsledkom budúcotýždňového referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Prieskumy verejnej mienky sú vyrovnané, no v poslednom čase začali mať prevahu prívrženci takzvaného brexitu. „Aj takáto udalosť môže zohrať svoju úlohu,“ konštatuje sociológ Pavel Haulík. Otázne podľa neho je, či je táto udalosť dostatočne závažná, aby zmenila názor väčšej skupiny osôb.
V reakcii na túto udalosť prerušili svoju kampaň zástancovia aj odporcovia brexitu. „Je to o tom, či verejnosť vníma metódy, ktoré sa používajú ako sprievodný jav kampane, ako prijateľné alebo neprijateľné,“ vysvetľuje Haulík. Časť ľudí totiž takýto skutok môže podnietiť, aby zmenili názor. Ak si vraždu spoja so zástancami brexitu, môžu v konečnom dôsledku hlasovať za to, aby Británia v Únii zotrvala.
O čom je Brexit?
- 23. júna bude referendum o vystúpení Británie z EÚ
- Ide o prvé referendum o vystúpení krajiny z Únie vôbec
- Prívrženci odchodu hovoria o prílišnej strate suverenity v prospech Bruselu
- Odporcovia sa obávajú ekonomických dopadov a „vylúčenia z klubu“
- Posledné prieskumy dávali na vrch zástancom Brexitu, za bolo takmer 48 precent oslovených