Na obsah mäsa, vody, tuku či nežiadúcich látok sa pozreli odborníci z českého časopisu dTest. Kompletné výsledky zverejnili v najnovšom vydaní mesačníka. Ako dopadli niektoré z nich? Najdôležitejším ukazovateľom je obsah mäsa. Odborníci z českého časopisu dTest v laboratóriu testovaním presne zistili, koľko ho v konzerve nájdete.
„Do mäsa sa nezapočítavajú bravčové kože, ktoré sa však do konzerv často pridávajú, aby pomohli šťave z mäsa v chlade lepšie stuhnúť,“ vysvetlila Vanda Jarošová z českého časopisu dTest. Na obsah tuku a vody platia prísne požiadavky plynúce z vyhlášky. Tuk nesmie presiahnuť 40 % a voda 70 %. „Pri žiadnej vzorke sme nenašli viac, ako ukladá predpis,“ uviedla Jarošová. Za najlepší výrobok a zároveň aj výhodný nákup označil dTest produkt Pikok, bravčové mäso vo vlastnej šťave, ktoré predáva reťazec Lidl.
„Podiel mäsa v tomto výrobku dokonca vyšiel vyšší ako 100 %, keďže meranie je zaťažené určitou odchýlkou,“ dodala Jarošová. Z hľadiska chemickej bezpečnosťi sa odborníci pozreli na obsah polychlórovaných bifenylov, kadmia a olova. Pri žiadnej vzorke nezistili prekročenie maximálnych povolených hodnôt. Na druhej strane sa však nedá povedať, že konzervy sú čisté.
Takto má vyzerať dobrá konzerva
- mäso by malo vytvárať kompaktný celok
- bravčové mäso má byť vláknité a svetlej hnedosivej farby
- na povrchu mäsa sa môžu vyskytovať ostrovčeky tuku
- mäsová šťava má byť zlatožltá
- aspik má byť pri teplote 15 ˚C stále tuhý
Pozor na separát
Žiadne bravčové mäso vo vlastnej šťave by podľa informácií na obale nemalo obsahovať strojovo oddelené mäso, teda separát. Testy na meranie obsahu vápnika a analýza kostných úlomkov však preukázali, že vo výrobku Mei Ning sa mohol použiť. Hodnoty boli také presvedčivé, že mu bola za klamanie spotrebiteľa udelená nedostatočná známka.