Dokonca sa tu hovorí o epidémii. Všetci ukazujú prstom na školskú kuchyňu, ktorá vozí jedlo aj do škôlky. Hygienici totiž našli pracovníčkam v kuchyni na rukách a na metličkách šľahača koliformné, čiže fekálne baktérie. V týždni okolo 10. marca neprišlo do škôlky v Limbachu viacero detí, ležali doma s vysokými teplotami, hnačkami a vracali. Lekári skonštatovali salmonelu, čo Novému Času potvrdili dvaja z rodičov.
Dokopy malo byť nakazených 12 ľudí - 9 detí zo základnej a materskej školy a 3 dospelí. „Starostka vyvesila nezmyselný oznam na dvere, že bola hygienická kontrola a nákaza zo škôlky sa nepotvrdila. Od viacerých rodičov mám vyjadrenie, že 10. marca boli v jedálni špagety s mletým mäsom, ktoré údajne dosť smrdelo a v ďalších dňoch boli detskými lekármi potvrdené viaceré ochorenia na salmonelu. Tieto deti nespája nič spoločné, iba školská kuchyňa. V obci nie je žiadna cukráreň alebo iný spoločný priestor, ktorý by mohol byť v tomto smere rizikový,“ hovorí miestny poslanec Rastislav Gálik.
Našli aj staré jedlo
Hygienici prišli na kontrolu až po mesiaci, urobili stery z rúk zamestnancov a z kuchynského náradia. „Z celkového počtu šesť pracovníkov boli u troch zvýšené hodnoty koliformných baktérií na rukách,“ uviedol vo svojom stanovisku regionálny úrad verejného zdravotníctva. Fekálne baktérie našli aj na metličkách šľahača. V ďalšom stanovisku už úradníci konštatujú, že „nebola dokázaná súvislosť ochorení so stravovaním v školskej jedálni“. Podľa Gálika to bolo preto, lebo z inkriminovaného jedla sa nič nezachovalo.
Hygienici však našli plno ďalších nedostatkov ako potraviny po dátume spotreby či nehygienickú manipuláciu s nádobami. Nový Čas oslovil aj škôlku, no zástupkyňa riaditeľky nás odkázala na zriaďovateľa. Starostka Adriana Čechovičová si otázky vyžiadala mailom, do uzávierky nám však odpoveď nezaslala.
Salmonelóza
Symptómy
- V priebehu 12 – 72 hodín
- Nevoľnosť, zvracanie, teplota, hnačka
- Priebeh 4 – 7 dní
- Choroba sa pohybuje od miernej po vážnu, väčšina ľudí sa z nej dostane bez liečby.
Liečba
Treba okamžite začať s diétou, pri vysokej strate tekutín a solí sú potrebné infúzie. Treba nasadiť medikamenty zmierňujúce sprievodné príznaky ochorenia, pri ťažkej forme sa dávajú antibiotiká.
Vážne prípady
Najčastejšie sa vyskytujú u detí, starších ľudí či jedincov s narušeným imunitným systémo.