Tvrdí to profesor biofyziky z Liverpoolu Greg Whyte. Podľa jeho výskumov totiž lepšie výkony už ľudské telo nemôže zvládnuť. Odporuje to fyzikálnym zákonom a fyziologickým možnostiam ľudského pohybového aparátu.
Profesor Whyte pôsobiaci na Univerzite Johna Mooresa v Liverpoole ako príklad uvádza beh na osemsto metrov. Rekord Lorda Coeyho z roku 1981 nebol prekonaný do roku 1997. A od tej doby už o novom čase nikto nepočul.
A podľa neho je rovnako nemožné ubehnúť maratón pod dve hodiny. Zatiaľ je svetový rekord stanovený Dennisom Kimettou na dve hodiny, dve minúty a sedmapadesát sekúnd. Tento čas ubehol v roku 2014 v Berlíne.
"Zatiaľ čo je tréning pre elitných atlétov nevyhnutný, aby dosiahli vysokú úroveň v súťažiach, po určitom čase už miera tréningu prestane odlišovať tých, kto to dotiahnu ďalej a vyššie," tvrdí tiež profesorka Brooke Macnamarová z Case Western Reserve University v Ohiu. Tá navyše zistila, že úspech vo svetových súťažiach príliš neovplyvňuje ani vek, kedy začne športovec pravidelne trénovať. Medzi rekordmanmi sú takí, ktorí začali skoro, ale aj tí, ktorí začali neskôr ako je všeobecný priemer u športovcov.