V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý si však želá zotrvanie Britov v únii. "Použijúc ale futbalovú teóriu - ak prehrávame 3:0 v 90. minúte, tak sa to dá asi už ťažko zvrátiť," uviedol.
To, čo sa deje vo Veľkej Británii, je podľa predsedu vlády dobrým príkladom toho, čo sa môže udiať aj v iných európskych štátoch, ak niekto umelo začína provokovať. "Európa bez ohľadu na to, ako dopadne referendum vo Veľkej Británii 23. júna, bude úplne iná," skonštatoval Fico. Aj keď by Briti povedali, že zostávajú v únii, došlo by podľa neho k realizácii zmluvy medzi EÚ a Veľkou Britániou. "Tá významným spôsobom mení základné parametre v EÚ. Ak by došlo k tomu horšiemu variantu, odstúpeniu Veľkej Británie od tohto paktu, tak dôjde k totálnej zmene Európy ako takej," podotkol premiér.
Podľa Fica je potrebné, aby si všetci kompetentní v Európe sadli za jeden stôl a odpovedali na otázku, čo ponúknuť Európanom, aby projekt EÚ bol naďalej atraktívny. "Aby sa nám nestalo, že v ďalších krajinách príde k domino efektu. Sú totiž krajiny, ktoré by s radosťou privítali zorganizovanie podobných referend," upozornil Fico s tým, že môže nastať aj veľký útok na spoločnú európsku menu, keď začne s podobnou iniciatívou prichádzať krajina z eurozóny.
"Je nervozita, ktorá sa dá krájať. My ju na Slovensku nevnímame. Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť alebo nevystúpiť z EÚ sa však bude dotýkať aj peňaženiek ľudí na Slovensku. Môže to byť veľmi drahé, pretože budeme musieť pristúpiť k zmene financovania EÚ," upozornil Fico.
Začiatok konca?
Brexit by ohrozil Európsku úniu (EÚ) ako celok, tvrdí Spolkový zväz nemeckého veľkoobchodu a zahraničného obchodu (BGA). Informovala o tom agentúra DPA. "Ak Británia odíde z EÚ, uvoľní to odstredivé sily a ďalšie krajiny budú chcieť nasledovať jej príklad," uviedol šéf BGA Anton Börner pre sobotné vydanie denníka Passauer Neue Presse. "To by bol začiatok rozpadu Európskej únie."
Börner je však pevne presvedčený, že Briti budú vo štvrtok (23. 6.) hlasovať za zotrvanie krajiny v EÚ. Únia sa však napriek tomu bude musieť podľa neho zmeniť. "Musíme krajinám ponechať ich vlastnú národnú identitu a Európa sa bude starať len o veci, ktoré Európa v 21. storočí potrebuje."
K tomu podľa Börnera patrí spoločná obranná politika, jednotné právne systémy a reformy vzdelania. "Ak chceme zachrániť Európu, musíme sa postarať o to, aby sa Brusel staral o skutočne veľké veci a zbytočne nestrácal sily riešením maličkostí."