Vzácnu astrologickú udalosť budete môcť pozorovať v pondelok v noci. Prvýkrát od roku 1967 bude spln počas najdlhšieho dňa v roku – letného slnovratu. V zahraničí tento jav nazývajú „strawberry moon“, čo v preklade znamená jahodový mesiac.
Napriek mätúcemu menu mesiac nebude červený alebo ružový. Pomenovanie pochádza z indiánskeho kmeňa a spln v júni signalizoval začiatok jahodovej sezóny. Mnoho ľudí letný slnovrat oslavuje naozaj vo veľkom.
Pri anglickom Stonehenge sa zíde až 25-tisíc ľudí, aby spoločne oslávili slnovrat. Ide o tradíciu, ktorá má svoje korene z pohanských čias. Na severnej pologuli oficiálne začína leto, no na južnej pologuli zase začína zima. Pokiaľ zmeškáte nočný spln počas letného slnovratu, najbližšie ho budete mať príležitosť vidieť až v roku 2062.
V deň letného slnovratu, čo je 21. júna, je na severnej pologuli najdlhší deň v roku. Čím severnejšie miesto, tým dlhší čas slnečného svitu. Keďže tento rok dôjde k splnu, mnohí sa obávajú, čo sa bude diať.
Slovo šialenec je odvodené z latinského slova „luna“ čiže mesiac. Ľudia najmä v minulosti verili, že nebeské teleso dokáže spôsobiť ochorenie ale aj podivné správanie. Astrológ Timothy Halloran verí, že júnový spln by mohol viesť k viacerým chaosom či dokonca masovým vraždám, informuje portál Dailymail. "Môže spôsobiť dokonca halucinácie či paranoje," povedal vo videu, ktoré zverejnil na Youtube.
Vedci sú ale skeptickí k tomuto stanovisku a tvrdia, že spln nemá vplyv na ľudí. Vykonali totižto prieskum, či sa počas splnu stáva viac nehôd, či pribúda viac hospitalizovaným ľudí, pôrodných komplikácií či je v mestách väčšia kriminalita. Na základe tohto prieskumu prišli so záverom, že spln tieto udalosti vôbec neovplyvnil. Profesor Jean-Luc Margot tvrdí, že ľudia veľakrát svoj zlý deň pripisujú práve mesiacu. Čím horší deň, tým viac ich viera rastie.