Po stretnutí so spolkovým prezidentom Švajčiarskej konfederácie Johannom N. Schneiderom-Ammannom to v pondelok uviedol prezident SR Andrej Kiska. Kiska pripomenul vysokú prepojenosť Švajčiarska s Európskou úniou. "Je našou úlohou aj počas nášho predsedníctva, ak existujú nejaké otvorené otázky, spraviť všetko pre to, aby sme našu pozíciu, ako ju stále prízvukujeme, toho čestného sprostredkovateľa, toho uvážlivého moderátora, použili na to, aby vzťahy medzi Európskou úniou a Švajčiarskom boli vždy skutočne na absolútne dobrej úrovni," vysvetlil.
Vzťahy s EÚ majú pre Švajčiarsko primárny význam, pričom všetky výzvy, ktorým kontinent čelí, možno zvládnuť iba spoločne, nadviazal na Kisku Schneider-Ammann. "Ak nám ide o stabilitu na kontinente, potom je boj proti nezamestnanosti a tvorba pracovných príležitostí nesmierne dôležitá a musíme spolu vynakladať úsilie, aby vzniklo viac pracovných príležitostí a ďalšie šance pre zamestnanosť," zdôraznil. Ťažiskom jednodňovej oficiálnej návštevy švajčiarskeho prezidenta je posilnenie bilaterálnej spolupráce, osobitne v obchodnej a investičnej oblasti. Pricestovala s ním i skupina podnikateľov, ktorí budú rokovať so slovenskými potenciálnymi partnermi. Obaja prezidenti vystúpia na slovensko-švajčiarskom obchodnom a inovačnom fóre organizovanom pri tejto príležitosti.
Kiska ocenil, že za posledných päť rokov narástla vzájomná obchodná výmena Slovenska a Švajčiarka o 80 percent. Aj napriek pozitívnemu trendu vidí ďalší priestor na zlepšenie. Slovensko by si podľa neho malo brať od Švajčiarska príklad v oblasti školstva, najmä odborného. Prezident SR je preto rád, že sa Schneider-Ammann dnes stretne aj s ministrom školstva Petrom Plavčanom. "Školstvo a vzdelávanie je cestou k tomu, aby sme mali do budúcna viac práce, viacej pracovných príležitostí a je to možno jednou z tém, na ktorú aj z pohľadu Európskej únie trochu zabúdame," uviedol.
Obe hlavy štátov hovorili aj o bezpečnostnej situácii na kontinente. "Môžem povedať, že vnímame rovnako bezpečnostné ohrozenia v Európe, hoci máme rozdielne bezpečnostné garancie," informoval Kiska s tým, že kým Slovensko je členom NATO, Švajčiarsko s alianciou spolupracuje. Skonštatoval, že Švajčiari majú aj napriek statusu neutrálnej krajiny päťnásobne vyšší rozpočet pre armádu ako Slovensko a ich ozbrojené sily sú desaťnásobne väčšie, pokiaľ ide o počet vojakov. Johann N. Schneider-Ammann sa počas dnešnej oficiálnej návštevy Slovenska stretne aj s premiérom Robertom Ficom, predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom.