Podľa psychologičky a manželskej poradkyne Jany Porubcovej sa však spolužitie dvoch osôb stále vyvíja a je dôležité túto skutočnosť rešpektovať. Čo je najdôležitejším pilierom vášho vzťahu a kedy je to lepšie zabaliť? Každé spolužitie si prejde krízami, výkyvmi. Je potrebné robiť rozdiel medzi obyčajnými konfliktmi, hádkami a skutočnou krízou. „Kríza trvá dlhodobo a vo väčšine spolu už partneri nekomunikujú a sú k problémom ľahostajní,“ upozornila manželská poradkyňa Jana Porubcová. V takejto na prvý pohľad patovej situácii je veľmi dôležité, či chcú obaja problémy riešiť a posunúť sa ďalej.
„Ak príde pár do manželskej poradne, musí aj ten, čo váhal a chcel to už zabaliť, skúsiť pod vedením terapeuta riešiť problémy a povedať, čo ho trápi. Dôležité je nájsť riešenie,“ uviedla Porubcová. Ľudia však nemôžu čakať, že návšteva terapeuta ich rozbité spolužitie pozliepa a z dverí vyjdú ako zamilované holubice. „Žiadny vzťah nie je nikdy na rovnakej úrovni dlhodobo. Ak však dvojici na sebe záleží, tak vtedy každou krízou prejdú spoločne,“ uzavrela Porubcová.
Zlaté pravidlá spolužitia
Komunikácia
- musí byť zdravá a otvorená
- partneri si musia povedať, čo cítia a čo chcú, aby ich ten druhý pochopil
Počúvať
- vždy dajte šancu aj partnerovi vyjadriť sa k problémom
- nespoliehajte sa, že viete, ako by sa zachoval, preto nemá zmysel so svojou polovičkou niečo riešiť
Dôvera
- neustále narážky a poznámky k ničomu nevedú, jedine k hádkam
- ak s niekým žijete, musíte sa na neho vedieť spoľahnúť a veriť v jeho oddanosť
Tolerancia
- rešpektujte partnerove slabé stránky a uvedomte si, ako svojho partnera milujete
- nevyhadzujte mu na oči jeho koníčky a kamarátov, pretože každý potrebuje čas aj na seba
Ako spoznať krízu?
- dlhodobo pretrvávajúce problémy
- partneri spolu takmer nekomunikujú
- ani jeden nevidí východisko riešenia problémov
- pár nevie, ako si poradiť a ako sa ďalej pohnúť vo vzťahu
- obaja sa vnútorne trápia, no k sebe sú ľahostajní
Bez detí je 7 rokov rizikových
František Skokan, psychológ - Kedysi sa vravelo, že kríza príde po roku, keď sa skončí také prvé rozčarovanie. Potom prichádza obdobie prispôsobovania a ďalšia kríza môže prísť po troch rokoch. No a napokon tá posledná, po siedmich rokoch manželstva alebo vzťahu. Prieskumy, čo sa robili na túto tematiku, krízu po siedmich rokoch potvrdili najmä u bezdetných párov. Po takom dlhom čase neprišla spoločná zodpovednosť za dieťa a vzťah môže vyhorieť, keďže nie je nič, čo by ho držalo pokope. Niekedy si však takúto krízu sami vsugerujeme, pretože si stále hovoríme, že siedmy rok je kritický.
Niekedy je lepšie sa rozísť
Jana Porubcová, manželská poradkyňa - Niekto si myslí, že pôjde do poradne a psychológ ho bude presviedčať, aby svoj vzťah zlepil. V poradni môže pokojne prísť aj na rozchod dvojice. Ľudia chcú prežívať veľkú lásku, to sa však nedá. V žiadnom zväzku netrvá nič dlhodobo. Vedia sa s pomocou psychológa dostať na novú kvalitatívnu úroveň, ktorá je pre oboch príjemná. Veľakrát je lepšie rozísť sa a priamo si povedať, že spolu už nechcú byť. Každý sám totiž môže mať dobrý a plnohodnotný život.