Usmievavý chlapček však počas šantenia s ockom v bazéne skolaboval a po dvoch hodinách urputného boja záchranárov o jeho život naposledy vydýchol. Zúfalý otec (34) viní zo smrti svojho anjelika kúpalisko. Čo v skutočnosti stálo za jeho predčasným odchodom do nebíčka?
Rodičia Monika a Gabriel prežívajú neopísateľnú bolesť, zo straty svojho staršieho synčeka Viktorka sa nedokážu spamätať. Nešťastný otec si myslí, že kúpalisko nebolo dostatočne bezpečné - je presvedčený, že jeho chlapček doplatil na slabé vybavenie areálu. „Vadaš má kapacitu 9-tisíc ľudí, ako je možné, že tam nebol lekár a prístroj na oživovanie?“ nechápavo krúti hlavou zdrvený Gabriel.
Bojovali o jeho život
Podľa riaditeľa kúpaliska sa v zdravotnom centre nachádzala v čase nešťastia zdravotná sestra, presne, ako je to nariadené v zákone, a majú aj defibrilátor. „Neviem, prečo nebol použitý, to nech sa vyjadria záchranári. V sobotu sme dokonca disponovali vyšším počtom záchranárov, ako je stanovené. Bolo ich deväť a nielen sedem,“ ozrejmil Hogenbuch. Zároveň dodal, že pri bazéne Hviezda, v ktorom sa odohrala tragédia, sa nachádzali až dvaja záchranári.
„Reagovali okamžite, keď im otec v náručí doniesol svoje dieťa. Zavolali ešte vedúceho záchranára a hneď ho začali oživovať,“ uviedol riaditeľ. Krásny chlapček však napriek enormnej snahe záchranárov zomrel. „Výsledky pitvy nebudeme konkretizovať. V prípade naďalej prebieha vyšetrovanie,“ informovala hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuhaková. Podľa informácií Nového Času však mal Viktorko zomrieť na náhlu reflexnú smrť vo vode. Mal podráždenú sliznicu, utrpel šok a zastavilo sa mu srdce. Takéto náhle úmrtie sa odborne nazýva suché utopenie.
Smútia aj škôlkari
Smutná atmosféra vládne aj v materskej škole, ktorú Viktorko rok navštevoval. „Bol to veľmi milý chlapček. Medzi detičkami bol obľúbený,“ povedala riaditeľka škôlky. Susedia videli naposledy okatého chlapčeka s menším bračekom a mamičkou Monikou v sobotu dopoludnia. „Obe detičky boli roztomilé. Viktorko bol už taký šibal, trocha živší, no to sú v dnešnej dobe takmer všetky deti,“ uviedla so smútkom v hlase susedka. „Je to strašná tragédia, Viktorka už rodičom nič nevráti a jeho braček ostal teraz sám,“ dodala.
Voda ostáva v dýchacích cestách
Pri suchom utopení človek vodu prehltne, ale nedostane sa mu do pľúc. Zostane v dýchacích cestách a môže spôsobiť kŕče. „Je to kŕč horných dýchacích ciest. Dýchacie cesty sa uzavrú, aby sa zabránilo vniknutiu vody do pľúc,“ povedal Ľuboš Janšta z Vodnej záchrannej služby. Človek sa neutopí, v podstate skolabuje. V prípade škôlkára zo Štúrova mohol kŕč z pádu do vody vyvolať kŕč hrtana.
Kúpalisko musí mať jasné pravidlá
Ľuboš Janšta, Vodná záchranná služba - Prevádzkovateľ musí nastaviť pravidlá. Či tam ľudia môžu skákať, nosiť nafukovačky, lopty, aké veci sú dovolené. Potápačské okuliare do bazéna nepatria. Môže sa stať, že dieťa bude pod vodou, niekto mu skočí na hlavu. Prevádzkovateľ by mal upozorniť rodičov, aby deti nehádzali z výšky. Narážame však na jeden problém - aroganciu rodičov. Atrakcie sa prevádzkujú s nízkym počtom plavčíkov, prevádzkovatelia ľuďom dovolia v podstate čokoľvek. Veľké nebezpečenstvo deťom hrozí aj na atrakciách, ako sú lezecké steny v bazénoch, tobogany.
3 rady pre rodičov
- overte si, ako dieťaťu sedia pomôcky na plávanie - z plávacieho kolesa môže vykĺznuť, rukávniky sa môžu vyfúknuť
- sledujte dieťa vo vode zrakom - pomôžu dobre viditeľné, nápadné pokrývky hlavy, ktoré ho zároveň ochránia pred slnečným žiarením
- dozrite na to, aby do vody neskákalo tam, kde je to zakázané - môže ublížiť sebe, ale aj iným ľuďom