Školáci z Izraela, Iránu a Poľska dokazujú v Košiciach takmer nemožné – spolupracujú bok po boku. Hoci dospelí z týchto znepriatelených krajín spoločnú reč nenachádzajú, oni nemajú problém sa skamarátiť. Veľkým odkazujú, aby otvorili svoju myseľ a nenechali sa ovplyvniť nenávisťou.
V metropole východu prebieha spolupráca zástupcov Izraela, Iránu či Poľska. Deti z týchto krajín dokázali napriek zaužívaným predsudkom a nepriateľstvu nájsť v košickom Dome kreativity – Haligande, spoločnú reč. Pod vedením profesionálnych umelcov pracujú na diele, ktoré ich má naučiť rešpektu a tolerantnosti. Princíp práce je založený na vzájomnej prezentácii talentov detí. Problémom nie je ani jazyková bariéra, medzi sebou rozprávajú po anglicky. „Vychádzame veľmi dobre. Dokážeme spolu jednoducho a pekne komunikovať,“ povedala za všetkých Yotam (14) z Izraela. „Jeden s druhým vieme byť kamaráti,“ pridala sa Iránčanka Raha (15). Vedľa seba tak fungujú zástupcovia kresťanského, židovského i moslimského náboženstva. „Dúfame, že dospeláci naše vzťahy, ktoré teraz fungujú veľmi dobre, nebudú ovplyvňovať. Mohli by mať aj oni otvorenú myseľ,“ dodal Poliak Lukáš (17).
Takmer 30 školákov zotrvá v Košiciach dva týždne, po dvojiciach ich ubytovali slovenské domácnosti. Na druhej strane naši žiaci sú momentálne v Poľsku. Umelecký riaditeľ Roman Sorger hovorí, že idea medzinárodného festivalu Brave kids, ktorý spája deti z 15 krajín sveta a 4 kontinentov, mu učarovala. „Deti svojou bezprostrednosťou a talentom obohacujú aj nás dospelých,“ myslí si Sorger. „Sú odvážne aj preto, že na mesiac opustili svoje domovy. Na Slovensku budú dva týždne a dva týždne v Poľsku. Naše deti sú teraz v Poľsku,“ dodal Sorger. Momentálne školáci pracujú na záverečnom vystúpení, ktoré sa odohrá v kultúrnom centre Veritas v Košiciach prvého júla.