Dievčatko sa spolu s malým Csongorom a ďalšími deťmi hralo na ulici, keď zasiahla krutá rana osudu. Pred očami šokovaného súrodenca sa nečakane zrútilo na zem a o pár minút naposledy vydýchlo. Obľúbený herec a hviezda seriálov Zoo a Profesionáli Csongor Kassai dlhé desaťročia skrýval obrovskú traumu z minulosti, z ktorej je smutný dodnes. Prišiel totiž o milovanú sestru. „Prepáčte, je to veľmi citlivá záležitosť a nebudem sa už k tomu vracať,“ povedal Novému Času herec.
O chvíľach, ktoré navždy zmenili jeho život, však predsa len porozprával v otvorenom rozhovore. „Doma sme trávili jarné prázdniny. A aj keď bol február, bolo celkom pekné počasie. U susedov sme sa hrali na naháňačku,“ začal Csongor svoj najťažší rozhovor v živote pre týždenník Téma.
„Vybavujem si, že susedka vetrala perinu, potom ju dala na zábradlie. Sestra ju totiž poprosila o pohár vody. Zrejme bola veľmi studená, a ako to rýchlo vypila, dostala kŕč do srdca,“ priznal herec, ktorý mal v tom čase štyri roky. O rok staršia Tünde odrazu spadla na zem a pred očami Kassaia a ďalších piatich vydesených detí sa prestala hýbať. Dievčatku okamžite prišla na pomoc zdravotná sestrička z vedľajšieho domu, ktorá sa ho snažila oživiť a potom ho odviezla do nemocnice. Bohužiaľ, pokus o záchranu malého anjela sa nepodaril.
Cesta domov
Kassai po tragédii zamieril domov, kde na neho čakala nič netušiaca rodina. Tej musel vysvetliť, prečo sa vrátil sám. Slová, ktoré v sebe hľadal, boli hodné „dospeláka“. „Prišiel som bez nej domov oznámiť babičke, že sestra asi zomrela. Do smrti budem mať pred sebou ten babičkin výraz,“ prezradil smutný Csongor. Krutá správa zasiahla aj ďalších členov rodiny. „Potom prišli domov rodičia, z práce si odskočili na obed a namiesto toho okamžite odišli za sestrou,“ dodal s tým, že nikdy sa mamy nepýtal na podrobnosti sestrinej smrti. „Ale muselo to byť niečo príšerné,“ doplnil herec.
Neodhalili vrodenú chybu srdca
Viliam Fischer, kardiológ - Hovorí sa tomu chvenie srdca. Muselo však ísť o nejakú chorobu, napríklad vrodenú chybu srdca, ktorú lekári nemuseli zachytiť. Vtedy sa totiž také kvalitné preventívne prehliadky nerobili. Pri záťaži prišiel podnet, srdce sa začalo chvieť, došlo k ischémii, nedokrveniu. Studená voda u zdravého dieťaťa taký problém nespôsobí. Pri nedokrvení srdca sa postupne spomalí prítok vo všetkých cievach a v určitom momente to zastaví srdce. Buď pacient neprežije, lebo ischémia je príliš veľká, alebo dôjde len k ataku a vtedy je priestor na vyšetrenie zúženej tepny, zatvorenej, a môže sa to riešiť. Zvlášť u dieťaťa je potrebné oveľa menej minút, aby sa práca srdca obnovila. U dospelých sú to štyri minúty.