Dovtedy pokojný spánok cestujúcich vystriedal krik, plač, volanie o pomoc a strach. Záchranári dorazili na miesto nešťastia krátko po nehode. Bohužiaľ, trom Slovákom a dvom Čechom už nebolo pomoci, spod autobusu ich vytiahli mŕtvych. Pri mori si skvele oddýchli a plní dovolenkových dojmov sa tešili na návrat domov.
V autobuse CK Aeolus sa viezlo 29 rekreantov, zväčša starších ľudí, ktorí v utorok nadránom driemali. Neplánovane sa začali prebúdzať vo chvíli, keď ich autobus zišiel z cesty, nebezpečne sa naklonil a prevrátil nabok. V tej chvíli sa začal ich boj o holý život. Krátko po nehode prechádzal okolo miesta nešťastia 45-ročný Bojan, ktorý sa vracal zo služobnej cesty.
„Prefrčali okolo mňa hasiči a záchranky. Po chvíli som zbadal, že zasahujú pri autobuse, ktorý bol mimo cesty. Podľa môjho názoru mohol šofér zaspať alebo mu mohlo prísť nevoľno. Nie je vylúčená ani technická porucha, lebo len tak sa ten autobus nedostal mimo cesty,“ myslí si Bojan.
Šestnástich zranených odviezli sanitky do okolitých nemocníc, päť tiel však zostalo pod autobusom bez akejkoľvek šance na prežitie. O život prišli Košičanka Erika († 67) s dcérou Martinou († 34), ktoré boli pravidelnými zákazníčkami CK Aeolus a spolu s nimi zahynul aj Ľubomír († 62) z Nového Mesta nad Váhom.
Jazdenie, to bol jeho život
Vodičom autobusu smrti bol Elemír (57) z Gemerskej Hôrky (okr. Rožňava), o ktorom kolegovia hovoria ako o veľmi spoľahlivom vodičovi. Bezprostredne po nehode telefonoval svojej dcére Jarke. „Otec mi volal skoro ráno, povedal mi, čo sa stalo, zároveň ma však poprosil, aby som to nikomu nehovorila,“ prezradila zdrvená dcéra, ktorá má so svojimi dvoma sestrami o otca veľký strach. Podľa príbuzných boli nákladné autá a autobusy celý jeho život. „Bol rozvedený a žil sám, jazdenie bolo pre neho všetkým,“ povedala pre Nový Čas príbuzná.
Kto za to môže?
Polícia pracuje s viacerými verziami, ako mohlo k nehode dôjsť. Cestovná kancelária vylúčila zlý technický stav vozidla, do úvahy tak pripadá mikrospánok vodiča. Autobusára okamžite previezli na výsluch. „S oboma vodičmi sa nám predpoludním nepodarilo spojiť, vypovedali na polícii,“ povedal majiteľ cestovnej kancelárie Jannis Iliopoulos. Podľa jeho slov však išlo o skúseného 57-ročného šoféra. „Pätnásť rokov jazdil podobné trasy, nikdy s ním neboli problémy, z toho, čo sa stalo, je totálne šokovaný,“ uviedol majiteľ cestovky.
Vodiča polícia zadržala na 48 hodín. Pre dovolenkárov, ktorí prežili, poslala naša vláda do Srbska včera popoludní letecký špeciál. „Na palube bude intervenčný tím zložený z troch psychológov a z dvoch duchovných. Z Nemocnice sv. Michala budú Slovákom pomáhať dve sestričky, jedna lekárka a psychológ. Pre ostatných Slovákov sa špeciál vráti v stredu alebo vo štvrtok, podľa ich zdravotného stavu,“ povedal hovorca rezortu vnútra Ivan Netík. Zranených ihneď po prílete rozviezli do bratislavských nemocníc.
Najtragickejšie havárie autobusov
K vytúženému Jadranu nedorazili: 7. 9. 2008 - Dovolenkári z Košíc snívali o pobyte na Jadrane. Ich cesta sa však skončila nárazom do zvodidiel a betónového stĺpa. O život prišlo 14 ľudí vrátane vodiča.
Lyžovačky sa nedočkali: 21. 2. 2009 - Lyžiari z Bánoviec nad Bebravou do cieľa nedorazili. Ich autobus zdemoloval v obci Polomka na železničnom priecestí vlak. Zahynulo 12 ľudí a 25 bolo ťažko zranených.
Tragický koniec výletu: 6. 6. 2014 - Na diaľnici D1 prišli o život 4 študentky Športového gymnázia v Trnave. Autobus prerazil zvodidlá a skončil v poli. Súd s vodičom sa dodnes neskočil.
Vyhýbal sa traktoru: 5. 9. 2014 - Vodič linkového autobusu, idúceho zo Svätého Jura do Bratislavy, sa vyhýbal kosiacemu traktoru na krajnici a prevrátil sa nabok. Nehoda si vyžiadala 2 obete.
Úradovala snehová kalamita: 31. 1. 2015 - Pri Spišskom Štvrtku havaroval autobus idúci z Prahy do Užhorodu. Vodič dostal šmyk a narazil do železného stĺpa. Zahynuli 2 ľudia.