Do redakcie Nového Času napísal rozzúrený čitateľ, ktorý už dlhší čas nevie v lekárňach nájsť potrebné lieky. Bežný Anopyrin 400 mg, ktorý sa zvykne používať pri horúčke a bolesti, a kvapky Ophthalmo-Septonex, využívané pri liečbe nehnisavých zápalov oka, zrazu zmizli z pultov.
Okrem toho však chýbajú aj lieky určené na liečbu srdcového zlyhávania, ako napríklad Inspra. Niektorí lekárnici dokonca priznávajú, že tieto lieky nemali v regáloch dlhé týždne. Nový Čas sa okrem situácie v Bratislave preto rozhodol otestovať aj lekárne v ďalších mestách. Aká je v nich situácia?
BRATISLAVA
Z piatich lekární, ktoré Nový Čas navštívil, boli spomínané liečivá len v jednej. Z pultov zmizol aj Sanorin-Analergin používaný pri nádche, ten sme objavili len v internetových lekárňach. „Stiahli ho z trhu, už ho nepredávame,“ prezradili v lekárni na Dudvážskej ulici. Námahu musia vynaložiť aj pacienti s vážnymi ochoreniami. Nedostupné sú totiž i lieky na predpis, ako sú tabletky Briligue, ktoré používajú kardiaci - nemali ich na sklade a magistry vo väčšine lekární ich nevedeli ani objednať. Podobne na tom bola injekcia Prolia proti osteoporóze či Inspra proti srdcovému zlyhávaniu.
PIEŠŤANY
Podobná situácia je aj v Piešťanoch a v Maduniciach. Lekárnici tvrdia, že chýbajúce lieky sa dajú nahradiť inými. „Nie je to také, že by mal pacient život v ohrození. Sú však aj takí, ktorí chcú tie staré lieky,“ hovorí lekárnik z lekárne v obci Madunice, kde zo spomínaných liekov mali k dispozícii len Anopyrin. V obchodnom centre v Piešťanoch nemali zo spomínaných liekov ani jeden. „Dlhodobo tieto lieky nemáme. Nedokážeme ich ani objednať, ale máme za všetky lieky náhrady,“ dodala lekárnička.
KOŠICE
Nedostatkovým tovarom sú kvapky Ophthalmo-Septonex či lieky Anopyrin. „Niektoré boli stiahnuté z trhu. No máme za ne náhrady,“ uviedla pracovníčka lekárne v poliklinike Juh. Nemali problém s liekmi Brilique či Prolia. V lekárni na Smetanovej ulici bol problém s Insprou aj Proliou. „Dostaneme max. 2-3 balenia,“ konštatovala lekárnička. Na Ondavskej ulici sa dal získať iba liek Prolia, v susednej nemali Inspru. „Všetko spôsobil reexport,“ povedala lekárnička, podľa ktorej nedostatok spôsobuje vývoz liekov do zahraničia.
Chcú sťažiť vývoz liekov
„Zo zákona máme regulované ceny liekov. Sú druhé najnižšie v Európskej únii,“ skonštatoval internista Igor Vozár. Podľa neho distribučné spoločnosti zarábajú státisíce na reexporte liekov určených pre našich pacientov tretej strane, spravidla do zahraničia, potom niektoré chýbajú. Problematikou sa zaoberá aj ministerstvo zdravotníctva.
Možnosť zakázať vývoz lieku zo Slovenska má z legislatívy zmiznúť. Ako informovala TASR, podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera nebolo opatrenie postačujúce. „Pripravili sme iný návrh a v rámci neho sme odstránili aj problematické body,“ uviedol Drucker, ktorý chce pre chýbajúce lieky v dôsledku reexportu predstaviť také opatrenia, aby nevznikala ekonomická motivácia ich vyvážať. Po novom majú byť farmaceutické firmy zodpovedné nielen za dovoz liekov, ale aj ich vývoz.